Ruszają szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat

W Szpitalu Powiatowym w Zakopanem dorośli pacjenci są obecnie szczepieni praktycznie wszystkimi dawkami – zarówno pierwszą, drugą jak i trzecią. Od 16 grudnia rozpocznie nie natomiast akcja szczepienia najmłodszych, którzy mieszczą się w przedziale wiekowym między 5 a 11 rokiem życia.

14 grudnia rządowy system wygenerował skierowania dla wszystkich dzieci z danego terenu, które spełniają warunek wiekowy. Ostateczna decyzja o szczepieniu należy jednak do rodzica lub opiekuna prawnego. — W systemie będziemy mieć wszystkie skierowania, zatem jeżeli rodzic wykaże taką wolę, zgłasza się do nas, a my po prostu wykonujemy swoją pracę i szczepimy takie dziecko – wyjaśnia Jerzy Toczek, koordynator ds. szczepień w zakopiańskim szpitalu. — Zamówiliśmy kilkaset szczepionek, ale na razie mamy około 60 chętnych. Mamy nadzieję, że się to zmieni i szczepienie najmłodszych nabierze tempa – dodaje Toczek.

Rodzice kontaktują się ze szpitalem dopytując o szczegóły związane zarówno z przygotowaniem do szczepienia jak i samym szczepieniem. Na wizytę można umówić się telefonicznie lub przyjść osobiście. W szpitalnych poradniach przez cały czas dyżurują lekarze, którzy udzielają wszelkich informacji. Można skonsultować z nimi m.in. kwestię schorzeń, które mogą być przeciwskazaniem do przyjęcia szczepionki na COVID-19

Na ten moment dzieci będą szczepione tylko dwiema dawkami. — Trzecia dawka przypominająca dotyczyć będzie tych najmłodszych, którzy mają choroby związane z obniżeniem odporności – informuje Jerzy Toczek. — Nadmienię tylko, że system szczepień dzieci wyglądać będzie tak samo jak u dorosłych czyli pierwsza dawka, za trzy tygodnie druga, a trzecia dawka po 28 dniach. Jeśli zaś chodzi o kwestie związane z wielkością dawki to dzieci przyjmują jednorazowo 10 µg, podczas gdy u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia to 30 µg – dodaje lekarz.