Zespoły Ratownictwa Medycznego

Szpitalny Oddział Ratunkowy dysponuje 3 Zespołami Ratownictwa Medycznego, w sezonie funkcjonuje zespół sezonowy od godziny 9 do 21.

2 ZRM stacjonują przy Szpitalu Powiatowym w Zakopanem (podstawowy oraz specjalistyczny) i jeden (podstawowy), w Bukowinie Tatrzańskiej, w sezonie stacjonują tam 2 ZRM P.
Zespoły Ratownictwa Medycznego są dysponowane przez Skoncentrowaną Dyspozytornię Medyczną w Krakowie i realizują wyjazdy do stanów zagrożenia życia, wypadków i nagłych zachorowań.

Za transport pacjentów do szpitali o wyższej referencyjności np. w Krakowie na konsultacje oraz odwozy pacjentów leżących, mających problemy z poruszaniem do domu. Wszystkie samochody posiadają napędy na 4 koła, a część z nich dodatkowo wyposażone są w blokadę tylnego dyferencjału co sprawia, iż mogą się poruszać w niekorzystnych warunkach pogodowych oraz miejscach, gdzie normalny samochód nie jest w stanie się poruszać.

Końcem grudnia flota została wzbogacona o trzy nowe samochody, zakupiono również niezbędny sprzęt, który wyróżnia nas na tle małopolski i całego kraju. Na uwagę zasługują dostępy doszpikowe „wkręcane” za pomocą napędu przypominającego wkrętarkę – aktualnie wedle badań najskuteczniejsze, najbezpieczniejsze i najszybsze. Dzięki systemowi EZ-IO uzyskanie dostępu doszpikowego zajmuje zaledwie kilka sekund. Posiadamy 2 rodzaje termometrów do pomiaru temperatury głębokiej (przełykowo- rektalne oraz dokonujące pomiaru z błony bębenkowej) z uwagi na specyfikę terenu i częste przypadki hipotermii. W jednej z karetek posiadamy wideolaryngoskop, który pomaga w zabezpieczeniu dróg oddechowych w wyjątkowo trudnych warunkach do intubacji dotchawiczej.

Krzesełka kardiologiczne z systemem płozowym umożliwiają nam szybki i sprawny transport pacjentów przez wąskie osiedlowe klatki schodowe. Nasze defibrylatory są wyposażone w pulsoksymetry dokonujące pomiaru karboksyhemoglobiny co jest konieczne do oceny zatrucia tlenkiem węgla (pożary, niesprawne piecyki gazowe, źle wentylowane kotłownie).
Usprawniona została łączność radiowa pomiędzy jednostkami współpracującymi min Państwowa Straż Pożarna, zakupione zostały radiotelefony przenośne, gdzie każdy z członków ZRM ma kontakt radiowy podczas większych zdarzeń np. wypadki, gdzie ilość poszkodowanych wymaga rozdzielenia.

Ratownicy Medyczni poszerzają swoje kompetencje realizując program doskonalenia zawodowego, coraz więcej z nich posiada uprawnienia do przeprowadzania badania USG na pokładzie ZRM, aby już na etapie przedszpitalnym prowadzić wstępną diagnostykę.

Pracownicy Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego raz do roku biorą udział w ćwiczeniach symulujących zdarzenia masowe organizowane przez Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Tatrzańskiego.

Zakup nowych samochodów sprawił, iż posiadamy zapas samochodów do realizacji zabezpieczeń medycznym min Sylwestra Marzeń z TVP. Jesteśmy również przygotowani na niecodzienne zaskakujące zdarzenia jakim była słynna burza na Giewoncie w sierpniu 2019r., gdzie pracownicy SOR i ZRM przyjęli, zaopatrzyli i udzielili kwalifikowanej pomocy medycznej ponad 150 osobom.

Dzięki modernizacji przyszpitalnego lądowiska śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego mogą błyskawicznie przetransportować chorych w stanie zagrożenia życia do szpitali min w Krakowie zarówno w dzień jak i w nocy.