Oddział Paliatywny po generalnej modernizacji

Prawie 1 mln złotych kosztowała modernizacja i remont generalny Oddziału Paliatywnego Szpitala Powiatowego im dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. To kolejny etap systematycznego unowocześniania placówki tak jeśli chodzi o pomieszczenia jak i wyposażenie. W czasie remontu tak naprawdę oddział powstawał od podstaw, został też wyposażony w nowy sprzęt w tym nowoczesne łózka szpitalne. Oddział Paliatywny dysponuje dwunastoma miejscami dla pacjentów, Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje pobyt i leczenie dziesięciu osób w zakopiańskiej placówce na tym oddziale.

Ostatnie dni przyniosły oddanie dla pacjentów nowych pomieszczeń Oddziału Paliatywnego zakopiańskiego szpitala. Nowych, bowiem tak naprawdę poza zewnętrznymi ścianami nie zostało nic innego. Wszystko w ramach generalnego remontu zostało wymienione od instalacji po drzwi do sal jedno, dwu i trzyosobowych. Każda z nich posada własną łazienkę i toaletę, a oddział ma również specjalną łazienkę dla osób przewlekle chorych gdzie można je umyć mimo nawet bardzo poważnej niepełnosprawności. – Oddział Paliatywny zrobił na mnie ogromne wrażenie – mówi Jerzy Zacharko wicestarosta tatrzański. – Komfortowe warunki i nowoczesny sprzęt pomogą w leczeniu osób ciężko chorych, które tutaj trafiają. Sale są kameralne również jednoosobowe – to zapewnia pacjentom niezbędną intymność i możliwość kontaktu z najbliższymi. Ogromne gratulacje i słowa uznania dla dyrekcji szpitala , dla Pani Dyrektor Reginy Tokarz, dla Pani Dyrektor Małgorzaty Czaplińskiej – oddział jest świetnie przygotowany do przyjęcia pacjentów. Trzeba dodać, że Oddział Paliatywny to miejsce gdzie w szpitalu przebywają osoby ciężko i przewlekle chore, u których leczenie przyczynowe już nie daje efektów. Oddział ten przeznaczony jest głównie dla pacjentów z chorobą nowotworową, w stadium paliatywnym – tłumaczy dr Małgorzata Czaplińska wicedyrektor zakopiańskiego szpitala. – Są to często osoby w końcowej fazie swojego życia, dlatego też chcemy tym nowym oddziałem zapewnić im komfort w tym ostatnim czasie. Inne wskazania do leczenia w oddziale medycyny paliatywnej to są odleżyny III/IV stopnia lub skrajne niewydolności serca, które nie mogą być już leczone przyczynowo jak również schorzenia neurologiczne . Obecnie posiadamy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na 10 łóżek, w rzeczywistości posiadamy 12 i tak na prawdę jest to na tym etapie wystarczające, ponieważ część tych pacjentów leży również na oddziale chorób wewnętrznych i później przekazywana jest do oddziału medycyny paliatywnej jeżeli inne leczenie jest zakończone. W 2018 r. leczyliśmy 200 pacjentów z chorobą nowotworową w okresie paliatywnym. W zakopiańskim szpitalu Oddział Paliatywny był ostatnim który nie przeszedł w ostatnich latach gruntownej modernizacji. – To był oddział który poza bieżącymi naprawami nie przeszedł remontu chyba od czasu budowy obecnej siedziby – przypomina Regina Tokarz dyrektor Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. – Trudno tutaj mówić że oddział przeszedł remont, tak naprawdę pozostały tylko zewnętrzne ściany jako skorupa a w środku wszystko jest nowe. Ta część szpitala jest obecnie nowocześnie wyposażona m.in. w specjalistyczne łóżka szpitalne a łazienki są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Jest jedna duża ogólna dla osób które już w ogóle samodzielnie się nie poruszają, każda sala ma jednak wysoki standard i własny węzeł sanitarny. Wszystkie prace zgodnie z przetargiem kosztowały 985 tysięcy złotych. Władze Powiatu Tatrzańskiego podkreślają, że jest to część opieki medycznej wyjątkowo ważna dla mieszkańców regionu. – To jakie warunki zapewniamy osobom, które przeżywają ostatnie chwile naszego życia jest miarą naszego człowieczeństwa – podkreśla Piotr Bąk starosta tatrzańskich. – Żyjemy coraz dłużej i jako społeczeństwo starzejmy się, musimy zapewniać maksymalnie dobrą opiekę medyczną tej części pacjentów. Nowy oddział zapewnia właśnie takie komfortowe warunki a personel medyczny szpitala dobrą opiekę i leczenie. Cieszę się że nasz szpital zapewnia coraz lepszy poziom i warunki opieki zdrowotnej. To ważne zarówno dla turystów jak i dla mieszkańców którzy w przeważającej części będą korzystać akurat z tego oddziału zakopiańskiego szpitala.