Dobiega końca kolejna już w ostatnich latach inwestycja w Szpitalu im. Dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Chodzi o Oddział Opieki Paliatywnej, gdzie prace praktycznie dobiegają już końca. – Czekamy już tylko na ostatnie dostawy niezbędnego wyposażenia – potwierdza Regina Tokarz dyrektor szpitala. – Nowoczesny sprzęt w tym nawet nowe, specjalistyczne łóżka dedykowane na tego typu oddział.
Wcześniej w naszej placówce oddział miał lokalizację tymczasową teraz już znajdzie się w projektowanej części budynku. Odział Opieki Paliatywno-Hospicyjnej znajdzie się na trzecim piętrze tuż obok Kaplicy w naszym szpitalu. Nowoczesny, doskonale wyposażony zapewni godne warunki dla najciężej doświadczonych pacjentów.
Kolejna inwestycja to remont generalny Oddziału Wewnętrznego, część opieki medycznej wyjątkowo ważna szczególnie dla stałych mieszkańców Powiatu Tatrzańskiego. Przetarg jest już rozstrzygnięty i wybrany wykonawca który dokona kompleksowej modernizacji wskazanego oddziału. Warto wspomnieć, że wcześniej odnowiony został Szpitalny Oddział Ratunkowy i zaopatrzony w nowoczesny sprzęt.
Niezależnie od tego na bieżąco wymieniany jest sprzęt jak i aparatura diagnostyczna a najbliższy czas przyniesie zmiany jeśli chodzi o tabor samochodowy Pogotowia Ratunkowego. – W naszym planie inwestycyjnym umieściliśmy zakup dwóch karetek – mówi Regina Tokarz dyrektor Szpitala im. Dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. – W tym jedna specjalistyczna i jedna podstawowa – nowe samochody jak i wyposażenie.
Obecne pojazdy są już wysłużone, jeden z nich ma ponad 500 tysięcy kilometrów przebiegu. Ale to nic dziwnego biorąc pod uwagę ile wezwań ma codziennie Pogotowie Ratunkowe, szczególnie w sezonie turystycznym. To spore koszty – łącznie milion złotych, tyle bowiem kosztuje obecnie specjalistyczna karetka wraz z niezbędnym wyposażeniem. Niezależnie od tego zostanie zakupiony jeszcze jeden samochód w tym przypadku do transportu medycznego – tutaj koszt jest nieco niższy wyniesie zapewne około 300 tysięcy złotych.
Ale to nie wszystko – drastyczny wzrost cen energii elektrycznej spowodował, że zakopiańska placówka będzie starać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska budowy elektrowni fotowoltaicznej. – W ostatnim czasie dwukrotnie przeprowadzaliśmy postępowanie przetargowe na dostarczanie energii elektrycznej i ceny wzrosły o ponad 58 procent tłumaczy dyrektor Regina Tokarz. – Podwyżka w tej wysokości to rocznie dla naszej placówki dodatkowe 200 tysięcy złotych. I nie ma co liczyć na obniżkę cen w najbliższych latach dlatego będziemy aplikować o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej, która w jakimś stopniu uniezależni szpital od zewnętrznych dostaw energii. Wiemy że Fundusz będzie posiadać środki na dofinansowanie tego typu inwestycji, mamy gotowy wniosek i zamierzamy się ubiegać o dodatkowe środki.
W niedalekiej przyszłości natomiast powstanie przy zakopiańskim szpitalu, zupełnie nowy dodatkowy budynek. – To gdzie dokładnie zostanie zlokalizowany i jak będzie wyglądać – tutaj decyzje będą podejmować projektanci z jednej z pracowni architektonicznych mówi Regina Tokarz dyrektor zakopiańskiego szpitala. – Ogłosimy oczywiście przetarg na projekt i to od wybranego projektu będzie zależeć gdzie i w jakim kształcie powstanie nowy budynek. Planujemy tam zlokalizować szpitalną kuchnię, tak aby placówka samodzielnie mogła zaopatrywać wszystkie oddziały w wyżywienie. Chociaż tutaj po ostatniej zmianie firmy która zajmuje się dostawą posiłków nie ma skarg, wręcz przeciwnie pojawiły się głosy że wyżywienie znacząco się poprawiło. Niezależnie od tego zakopiański szpital chce się jednak uniezależnić i samodzielnie prowadzić własną kuchnię. Nowy projektowany budynek byłby jednak tylko w części przeznaczony na ten cel. Pozostałe dwie kondygnacje będą mieścić Zakład Opiekuńczo Leczniczy – tzw. Opieka długoterminowa. – Coraz dłużej żyjemy a z drugiej strony coraz większa część społeczeństwa to osoby w zaawansowanym wieku – mówi Regina Tokarz dyrektor Szpitala Powiatowego im dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. – A co ciekawe nasz region to miejsce gdzie ludzie żyją naprawdę długo – mamy największy odsetek osób po 85 roku życia – w województwie małopolskim Powiat Tatrzański jest na pierwszym miejscu. To oznacza że tego typu pomoc medyczna będzie coraz bardziej potrzebna. W planowanym przez nas Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym na dwóch kondygnacjach będzie mówiąc kolokwialnie 35 łóżek.
Dyrekcja zakopiańskiego szpitala planuje również uruchomienie nowoczesnej pracowni rezonansu magnetycznego – obecnie w Zakopanem działa tylko jedna tego typu diagnostyka stąd i konieczność i zapotrzebowanie na tego typu diagnostykę w Powiecie Tatrzańskim. – Chcielibyśmy aby był to sprzęt diagnostyczny najwyższej jakości – podkreśla dyrektor Regina Tokarz. – W ostatnim czasie wymieniliśmy sprzęt w pracowni endoskopii naszego szpitala co kosztowało nas prawie pół miliona złotych. Do tego nowe urządzenia USG dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jak i Oddziału Kardiologicznego. Oczywiście wszystkie inwestycje zajmą trochę czasu, ale systematycznie będziemy je realizować.