Białe niedziele na zakopiańskiej porodówce

Jeszcze w grudniu 2019 roku na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym szpitala odbyła się pierwsza z cyklu tzw. białych niedziel. Na spotkanie zostały zaproszone przyszłe mamy, ale nie tylko. Każdy chętny mógł wziąć udział w białej niedzieli, której tematem było znaczenie kwasu foliowego dla organizmu matki i przyszłego dziecka. Wzięły w nim udział mieszkanki z Podhala i personel oddziału. Pierwszy wykład poprowadził dr hab. Hubert Wolski, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego.

– To mają być spotkania przede wszystkim dla pacjentek, lub przyszłych pacjentek naszego oddziału. Naszą rolę jest bowiem także profilaktyka i edukacja – mówi Hubert Wolski. – Podejmujemy taką tematykę, żeby mieszkanki mogły nie tylko poznać nasz oddział, ale także dowiedzieć się więcej o zdrowym trybie życia, o tym jak odpowiednio przygotować się do cięży, tak by zminimalizować ryzyko wystąpienia różnych powikłań, schorzeń. Przy okazji chcę dodać, że udało się nam stworzyć dobry zespół zarówno lekarzy jak i całego personelu medycznego. Współpracuje ze mną tutaj 12 lekarzy. Skupiamy się na procedurach diagnostycznych, terapeutycznych w ginekologii i położnictwie. W planach mamy wprowadzenie procedur leczenia operacyjnego, a przede wszystkim ginekologii onkologicznej, uroginekologii, leczenia zaburzeń statyki narządu rodnego opartych na nowoczesnych technikach mikroinwazyjnych. W planach jest także remont oddziału położniczego. Nowa załoga przygotowała już plany zmian architektonicznych, które mają usprawnić opiekę lekarzy i personelu białego nad kobietami rodzącymi. – Zakupiliśmy do oddziału nowe ultrasonografy. Mamy także plan na kolejne zakupy w przyszłym roku kalendarzowym. Będą to zakupy, które pozwolą nam budować oddział na 5-10 lat do przodu – mówi Hubert Wolski.
Biała niedziela ma się odbywać raz w miesiącu

1 niedziela - Rekomendacje przyjmowania folianów