Przygotowanie do zabiegów

Kolonoskopia

Badanie, które Państwu zaproponowano, ma na celu stwierdzenie, lub wykluczenie zmian chorobowych w dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Instrument do tego przeznaczony, wideokolonoskop firmy Olympus umożliwia bardzo dokładną ocenę całego jelita grubego. W razie stwierdzenia zmian istnieje możliwość pobrania wycinków do badania histopatologicznego lub usunięcia polipów. Blisko 100% nowotworów jelita grubego rozwija się na podłożu polipa, a czas od jego pojawienia się do zezłośliwienia wynosi około 10 lat.

Kolonoskopia jest badaniem inwazyjnym, powodzenie badania i pełne bezpieczeństwo nie mogą być zagwarantowane przez żadnego lekarza.
Możliwe powikłania jak: przedziurawienie ściany jelita (do 0,18%) i krwawienie (0,008%), wymagają zwykle ponownej endoskopii lub doraźnego leczenia operacyjnego.
Badanie trwa zwykle od kilkunastu minut do godziny i okresowo może być bolesne. Dlatego wszystkie badania wykonujemy w dożylnym znieczuleniu ogólnym.

  Aby ograniczyć do minimum możliwość powikłań badania i znieczulenia, prosimy o zgłoszenie lekarzowi badającemu:
 • skłonności do krwawień, sińców po niewielkich urazach u siebie i członków rodziny
 • uczulenia na środki spożywcze, leki, środki kontrastowe
 • stosowanie leków wpływających na krzepliwość krwi (aspiryna, acenokumarol, ticlopidyna)
 • choroby oczu, zwłaszcza jaskra

Z wszelkimi dodatkowymi pytaniami prosimy zwracać się do lekarza badającego.

  Przygotowanie do kolonoskopii
 • Celem dobrego przygotowania do badania należy zakupić 1 opakowanie preparatu FORTRANS (4 saszetki).
 • Na 3 dni przed planowanym badaniem nie należy spożywać owoców pestkowych, (zwłaszcza winogron) i siemienia lnianego.
 • W przeddzień badania można zjeść lekkie śniadanie (bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych).
 • Od godziny 1200 należy rozpocząć picie przygotowanego preparatu (każdą saszetkę Fortransu rozpuścić kolejno w 1 litrze wody przegotowanej lub mineralnej niegazowanej). Smak można nieco poprawić dodając sok z cytryny. Całość powstałego roztworu (4 litry) należy wypić do godz.20.00.
 • W dniu badania, aż do chwili jego wykonania zabrania się spożywania jakichkolwiek posiłków i picia płynów.
 • Uwaga! Można przyjąć leki nasercowe zażywane stale, popijając niewielką ilością wody. Nie przyjmować leków przeciwcukrzycowych!
 • Leki przeciwzakrzepowe (w tym aspiryna i jej pochodne) należy odstawić na trzy dni przed badaniem. Ewentualne zastąpienie ich heparyną drobnocząsteczkową (Clexane, Fraxiparine) skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Po badaniu i wybudzeniu z narkozy, przez kilka godzin niezbędna jest opieka osoby drugiej np. członka rodziny. W dniu badania obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń.

Opracował lek. med. Roman Mazik