Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej naszego Szpitala – działa już prawie dwa lata.

Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej naszego Szpitala – działa już prawie dwa lata. 

Od 1 lipca 2013 roku w Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem działa na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej. Dysponuje on obecnie 18 miejscami, a każdy pacjent jest pod ścisłą  opieką specjalistów z różnego rodzaju dziedzin. Oddział pomaga wrócić do zdrowia i normalnego życia osobom m.in. po zawałach serca czy zabiegach kardiologicznych i kardiochirurgicznych. 

Rozmowa z dr nauk medycznych Markiem Szpotem kierującym Oddziałem Rehabilitacji Kardiologicznej Szpitala im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

-      Panie Doktorze proszę wytłumaczyć nam laikom – czym zajmuje się właśnie ten Oddział

-      Rehabilitacja Kardiologiczna to przywracanie Pacjenta do optymalnej sprawności, w zależności od schorzeń jakie go trapią. Ustalamy kompleksowo jego leczenie, dietę jak i sprawdzamy w jakim jest stanie psychicznym. Proszę pamiętać, że bardzo często po tzw. incydentach wieńcowych np. po zawale serca chory odczuwa lęk czy bywa dotknięty depresją, dlatego  w ramach rehabilitacji kardiologicznej zapewniamy mu również fachową pomoc psychologiczną.

-      Jak rozumiem więc po zawale czy innym nagłym zachorowaniu kardiologicznym wiele osób boi się wrócić do normalnego życia

-      Tak, osoby po zawałach, operacjach kardiochirurgicznych –  pomostowania tętnic wieńcowych, czy wymianie  zastawek, bardzo często przeżywają właśnie  stany lękowe. Szacuje się, że dotyka to aż 90 procent osób, które właśnie mają taki epizod w swoim życiu.

-      Jaki zespół specjalistów pomaga Pacjentom na Oddziale Rehablitacji Kardiologicznej?

-      Można powiedzieć, że nad powrotem do zdrowia i sprawności fizycznej pacjenta pracuje cały sztab ludzi. Są to różnego rodzaju specjaliści, którzy kompleksowo starają się osobie chorej pomóc. Jest więc lekarz kardiolog, który codziennie bada pacjenta, ustala optymalne dawki leków. Są panie pielęgniarki– tutaj należy pamiętać, że na Oddział trafiają często osoby, które niedawno przeszły zabiegi czy operacje.  Oprócz standardowej opieki pielęgniarskiej  trzeba również zająć się wymianą opatrunków i dbaniem o prawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej. Nasz zespół to również psycholog – nasza specjalistka rozmawia z każdym z Pacjentów i w zależności od tego w jakim jest stanie, wdraża indywidualną odpowiednią terapię i podpowiada nam jak postępować z konkretną osobą. Psycholog prowadzi również dla wszystkich Pacjentów zajęcia wyciszające – czy to  postaci zajęć  behawioralnych, relaksacyjnych, czy treningu Schultza. Codziennie zajęcia rehabilitacyjne prowadzi specjalista fizjoterapii. W przypadku każdej osoby, która trafia do naszego oddziału, po wykonaniu wstępnych badań ustalamy optymalny model rehabilitacji i opieki. Pacjenci podzieleni  na odpowiednie  grupy,  biorą udział w ćwiczeniach  ogólnousprawniających, zbiorowych lub  indywidualnych oraz  w treningach na ergometrach rowerowych. Szczególnej troski wymagają chorzy długotrwale unieruchomieni, których staramy się zmobilizować do wstawania a następnie usprawnić ich  chód. W skład zespołu wchodzi również pani dietetyk, która przygotowuje dla każdej osoby optymalną dietę i prowadzi  indywidualne spotkania edukacyjne.

-      Z tego co Pan mówi wynika że nazwijmy to incydent kardiologiczny powinien u nas spowodować zmianę trybu życia

-      O to dokładnie nam chodzi, a więc nie tylko o ustawienie leczenia tak aby chory mógł wrócić do zdrowia, ale też żeby dla samego siebie zmienił również niedobre nawyki i przyzwyczajenia. Tutaj głównie chodzi o zwiększenie aktywności fizycznej jak i o edukację pacjentów. Każdy ze specjalistów pracujący na naszym oddziale również tym się zajmuje. Tłumaczymy istotę choroby – chcemy aby każda osoba miała niezbędną wiedzę jeśli chodzi np. o konieczność systematycznego zażywania leków, właściwą  samokontrolę czy ograniczenia związane ze swoją chorobą. Bardzo często jest tak, że zmiana trybu życia na bardziej aktywny, odpowiednia dieta dają więcej niż najlepsze leki.

-      Jak długo trwa pobyt na Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej?

-      To wynika z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na podstawie, którego działamy. I tutaj zgodnie z wytycznymi długość rehabilitacji kardiologicznej zależy od stanu zdrowia pacjenta i chorób współistniejących. U nas najczęściej leczymy osoby w poważnym stanie i ich pobyt  wynosi do pięciu tygodni, choć zazwyczaj są to trzy tygodnie.

-      To są osoby z naszego regionu czy z całej Polski?

-      Nasi Pacjenci to przede wszystkim osoby z terenu Powiatów: Tatrzańskiego i Nowotarskiego. Są to też osoby z innych regionów, które zachorowały podczas pobytu na Podhalu. Często też leczymy osoby z naszego terenu, które w ośrodkach kardiochirurgicznych przechodziły poważne  operacje i potem tutaj już pod naszą opieką wracają do zdrowia. Otaczamy opieką również osoby po specjalistycznych zabiegach na naszym Oddziale Kardiologii Inwazyjnej.

-      Można spotkać się z opinią, że dla Pacjenta lepiej jest jeśli leczy się blisko swojego domu a przede wszystkim rodziny

-      To jest bardzo ważne – widzę bardzo często, ile otuchy osobie chorej dają odwiedziny bliskich. Zanim zaczęliśmy działać podobne oddziały istniały w Rabce, w Krakowie i na Śląsku. I siłą rzeczy możliwość odwiedzin osób z naszego regionu była znacznie mniejsza niż obecnie. Tutaj nikt nie czuje się samotnie i to dla powrotu do zdrowia jest bardzo ważne. Chciałbym podkreślić, że rehabilitacja kardiologiczna dla pacjentów to po udanym zabiegu czy operacji, szansa na udany powrót do zdrowia i optymalnego trybu życia. Bez specjalistycznej pomocy, takiej jak na naszym oddziale  pacjenci niejednokrotnie ponownie wracają z zaostrzeniami choroby. Niestety w tej kwestii świadomość wśród pacjentów wciąż jest mała. Nie wiedzą dokładnie na czym polega istota ich choroby, a nawet jak zachować się w wypadku powtórnego zawału serca. Zdarzały się osoby, które nawet nie znały numeru alarmowego na Pogotowie Ratunkowe. A przecież w przypadku zawału serca – czas udzielenia pomocy odgrywa tu decydującą rolę.  Zakłada się, że w przypadku ostrego zawału serca pacjent powinien znaleźć się w ciągu godziny w Pracowni Hemodynamiki, aby udzielić mu skutecznej pomocy.