Ważne informacje dla pacjentów korzystających z Poradni Specjalistycznych.

Ważne informacje dla pacjentów korzystających z Poradni Specjalistycznych.

 

Przy Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem działają poradnie, w których pacjenci mogą skorzystać z pomocy medycznej lekarzy specjalistów w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ostatnio sporo emocji w całym kraju budzi sprawa kolejek pacjentów do rejestracji, jak i czas oczekiwania na termin wizyty. Tymczasem w naszym Szpitalu można rejestrować się do Poradni Specjalistycznych nie tylko osobiście, ale i telefonicznie czy przez internet. I właśnie w ten sposób możemy szybciej i bez stresu zarezerwować sobie termin u lekarza specjalisty, do którego musimy się udać. Pamiętajmy również o dokumentach niezbędnych do zarejestrowania się i potem wizyty u lekarza specjalisty.

Każdy z nas co jakiś czas musi skorzystać z pomocy medycznej u lekarza specjalisty. Bardzo często jednak zarejestrowanie się oznacza stanie w kolejce, aby dostać termin wizyty u konkretnego specjalisty. W Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego w Poradniach Specjalistycznych można jednak rejestrować się nie tylko osobiście. - Oczywiście można przyjść i zrobić to samemu – przyznaje dr Jerzy Toczek kierownik Przychodni Specjalistycznych przy zakopiańskim szpitalu. - Ale może to zrobić też osoba przez nas upoważniona – to często zdarza się, jeśli na wizytę chcą zapisać się osoby starsze. Co jednak też ważne – można również termin wizyty u specjalisty zarezerwować sobie telefonicznie lub przez internet. I te sposoby są dla pacjentów najwygodniejsze gdyż tak naprawdę nie wymagają wyjścia z domu. Jeśli chodzi o internet to wchodzimy na stronę naszego szpitala do zakładki „Rejestracja” i wybieramy do jakiego specjalisty się chcemy udać i ustalamy sobie online dokładną datę i godzinę wizyty. Ważne, aby pacjenci pamiętali, że niezbędny tu będzie numer Pesel, imię i nazwisko, adres oraz numer telefonu. Pozostawienie do siebie kontaktu pozwoli personelowi rejestracji w razie nagłego zdarzenia np. choroby lekarza poinformować o tym pacjenta i wyznaczyć mu nowy nieodległy termin. Jeśli chcemy osobiście zarejestrować osobę nam bliską, musimy również pamiętać o tym, aby być do tego upoważnionym. W historii choroby, lub np. podczas pierwszej wizyty musimy pisemnie upoważnić np. członka naszej rodziny do tego, aby  na następne wizyty nas sama rejestrowała. Niestety wciąż prawie zawsze rejestrujemy się tylko i wyłącznie przychodząc do okienka „Rejestracja” osobiście. - Tak robi przeważająca część pacjentów – przyznaje dr Jerzy Toczek kierownik Przychodni Specjalistycznych przy zakopiańskim szpitalu. - Wolą przyjść czy przyjechać i osobiście w okienku zarejestrować się do lekarza specjalisty. I takich osób jest około 60-70 procent, reszta to są już osoby, które kontaktują się z nami przez telefon i zaledwie 2-3 procent pacjentów wykonuje rejestracje przez internet. I są to najczęściej osoby z dużych miast Polski, które wiedząc o takiej możliwości i planując dłuższy pobyt pod Tatrami właśnie tak rejestrują się u specjalisty.

Bardzo ważną wiadomością dla Pacjentów jest czas oczekiwania na wizytę u lekarza danej specjalizacji. I tutaj w Poradniach Specjalistycznych przy  Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, okres oczekiwania jest niezwykle krótki biorąc pod uwagę średnią krajową. - Zaryzykuje chyba nawet twierdzenie, że jesteśmy ewenementem w skali kraju – podkreśla dr Jerzy Toczek. - Przeciętnie w naszym kraju do laryngologa trzeba czekać 3-4 miesiące, a u nas przyjęcia są w zasadzie na bieżąco. Podobnie jest z terminami do dermatologa czy neurologa – u nas na bieżąco, a tymczasem są takie ośrodki gdzie na wizytę u lekarza czeka się nawet pół roku. Z kolei w Poradniach Okulistycznej czy Kardiologicznej, pacjenci z reguły powinni się pojawiać co 3-4 miesiące na wizyty kontrolne, a u nas czas oczekiwania to przeciętnie dwa miesiące maksymalnie. Każdy pacjent, który rejestruje się,  musi mieć ze sobą dowód tożsamości ze zdjęciem np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport czy legitymację. Dokument ten musi też zawierać numer Pesel, co jest warunkiem do zarejestrowania się do lekarza. Jeśli natomiast chodzi o skierowanie do specjalisty od lekarza rodzinnego to do końca roku do pięciu specjalności taki dokument nie był potrzebny: do psychiatry, ginekologa, okulisty, laryngologa i dermatologa. Natomiast od 1 stycznia 2015 roku Narodowy Fundusz Zdrowia rozszerzył listę lekarzy specjalistów, do których trzeba posiadać skierowanie o: okulistę i dermatologa. W tych dwóch więc przypadkach od Nowego Roku potrzebne też będzie skierowanie od lekarza rodzinnego – warto o tym pamiętać.