Zakopiańska ortopedia – z tego słynie nasz szpital

Zakopiański Oddział Urazowo-Ortopedyczny to jedna z wizytówek Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego. Dzięki wysokiej klasy specjalistom, nowoczesnemu zapleczu i wyposażeniu oraz ogromnemu doświadczeniu, oddział ten cieszy się znakomitą renomą. O specyfice pracy ortopedów w turystycznej stolicy Polski rozmawiamy z kierującym odziałem dr n.med. Marianem Papieżem.

Ortopedia w mieście całorocznego ruchu turystycznego

Oddział Urazowo-Ortopedyczny zakopiańskiego szpitala, a szczególnie jego personel medyczny ma nieustannie pełne ręce roboty. Jak podkreśla dr Marian Papież, jest to jedyny tego typu oddział na terenie Powiatu Tatrzańskiego. W sezonie letnim i zimowym liczba turystów przebywających w regionie może dochodzić do 300 tysięcy.

– Na naszym oddziale nie mamy sezonu martwego – mówi lekarz. – Kończy się zima i ferie, a od razu zaczynają się zielone szkoły, turnusy dla seniorów i wycieczki. Ruch turystyczny jest nieprzerwany przez cały rok.

Dodatkowo, Szpital Powiatowy w Zakopanem jest jedynym ośrodkiem w regionie z całodobowym dyżurem, przyjmując pacjentów ze schorzeniami wymagającymi leczenia zachowawczego, leczenia operacyjnego, nagłymi wypadkami i właśnie urazami, nierzadko bardzo poważnymi.

Zaawansowane operacje i zabiegi ortopedyczne

Zakopiańscy ortopedzi zajmują się nie tylko przypadkami urazowymi, ale również szerokim zakresem operacji planowych.

– To, co wykonujemy jako operacje planowe, to m.in. endoprotezoplastyki dużych stawów: biodrowego i kolanowego. Przeprowadzamy również zabiegi artroskopowe w zakresie stawu kolanowego, a także zabiegi rekonstrukcyjne w stanach pourazowych. Obejmują one m.in. rekonstrukcje więzadłowe, które pozwalają na odtworzenie funkcji uszkodzonych struktur stawowych – podkreśla dr Marian Papież.

Poza tym w Oddziale leczone są liczne obrażenia dziecięce. – Najbliższy oddział urazowy dziecięcy znajduje się w Krakowie, a to 100 kilometrów stąd. Dlatego, jeśli tylko możemy, leczymy dzieci na miejscu – zaznacza kierujący oddziałem. – Nie zajmujemy się planowymi zabiegami ortopedycznymi u dzieci, ale jeśli chodzi o urazy, to przyjmujemy pacjentów od wieku wczesno dziecięcego aż do wieku dorosłego. Staramy się tych pacjentów nie odsyłać, a jeśli mamy możliwości, zapewniamy im kompleksowe leczenie.

Nowoczesna infrastruktura i wysoki standard opieki

Oddział ortopedii dysponuje 17 łóżkami, pacjenci przebywają w salach dwu- i trzyosobowych, każda z własnym węzłem sanitarnym. Do dyspozycji są również gabinety zabiegowe, gabinety lekarskie oraz dyżurka pielęgniarska, co zapewnia pełne zaplecze medyczne. Specyfiką oddziału są łóżka ortopedyczne z charakterystycznymi ramami tzw. bałkańskimi.

Pacjenci po cięższych operacjach mają zapewniony nadzór na sali pooperacyjnej, gdzie znajdują się stanowiska monitorowane.

Każdego roku oddział hospitalizuje od 1100 do 1200 pacjentów, około 80% z nich wymaga interwencji chirurgicznych. Łącznie wykonuje się tutaj od 800 do 900 operacji rocznie, co oznacza średnio 3-4 zabiegi w dni powszednie.

W skali roku 45% hospitalizowanych to pacjenci spoza powiatu tatrzańskiego – w tym turyści. W szczycie sezonu turystycznego np. okresie ferii zimowych 65% to chorzy przyjezdni.

W Ambulatorium Chirurgicznym Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w szczytach sezonu narciarskiego i przy pięknej zimowej pogodzie leczonych jest około 90 do ponad 100 poszkodowanych w ciągu doby.

Blok operacyjny i specjalistyczny sprzęt

Ortopedia w Zakopanem korzysta z nowoczesnego bloku operacyjnego, który funkcjonuje od 15 lat. W jego skład wchodzą trzy sale operacyjne – jedna dedykowana wyłącznie ortopedii, co zapewnia najwyższy poziom sterylności niezbędny do leczenia obrażeń kostno-stawowych.

Oddział posiada specjalistyczny sprzęt ortopedyczny, w tym stoły operacyjne wyciągowe oraz aparaturę rentgenowską śródoperacyjną. Zabiegi wykonywane są pod kontrolą fluoroskopii przy użyciu ramienia C oraz przeziernego stołu z włókna węglowego, co pozwala na precyzyjne operowanie złamań i zespoleń kości. Sprzęt jest najwyższej klasy i pracuje pełną parą przez cały tydzień – od poniedziałku do piątku przeprowadzane są zarówno operacje planowe, jak i większość zabiegów urazowych, a w weekendy oddział pełni całodobowy dyżur w trybie nagłym.

Pionierskie zabiegi i przyszłość oddziału

Zakopiańska ortopedia może się pochwalić pionierskimi zabiegami.

– Byliśmy wśród pierwszych w województwie, którzy wykonywali endoprotezoplastykę jednoprzedziałową stawu kolanowego. Do dziś jesteśmy w tym bardzo dobrzy – podkreśla dr Marian Papież.

Zakopiańska ortopedia nie tylko leczy, ale i szkoli przyszłych specjalistów. W oddziale pracuje sześciu specjalistów oraz pięciu lekarzy rezydentów. – Nasz oddział jest wysoko oceniany przez krajowy nadzór specjalistyczny, mamy aż pięć miejsc dla rezydentów, co jest dużym wyróżnieniem – zaznacza ordynator.

Dzięki wysokiemu poziomowi leczenia oraz nowoczesnemu zapleczu, oddział pozostaje jednym z najważniejszych punktów medycznych w regionie, zapewniając fachową pomoc zarówno mieszkańcom, jak i turystom odwiedzającym Tatry.