Z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne

Praca w pozycji siedzącej, przy komputerze coraz bardziej daje się we znaki. Powoduje bóle kręgosłupa, a nawet uszkodzenia mięśni i stawów. Pacjenci z takimi dolegliwościami coraz częściej zgłaszają się do Działu Fizjoterapii naszego szpitala. Jest to z pewnością jeden z bardziej obłożonych oddziałów w zakopiańskim szpitalu. Z roku na rok zapotrzebowanie na fizjoterapię jest coraz większe. Dział każdego roku pomaga ok. 1800 pacjentom.

To właśnie tutaj pacjenci odzyskują sprawność ruchową i poprawiają jakość życia. – Fizjoterapia jest częścią rehabilitacji której głównym zadaniem jest utrzymanie i przywracanie zdolności ruchowych człowieka – wyjaśnia mgr Joanna Skupień, kierownik Działu Fizjoterapii. W ostatnich latach 

Kompleksowa oferta rehabilitacyjna

Fizjoterapia w Szpitalu Powiatowym w Zakopanem obejmuje kilka dziedzin terapii. 

– Kinezyterapia, czyli terapia ruchem. Stosujemy indywidualnie dobrane zestawy ćwiczeń, terapie manualne których zadaniem jest zwiększanie siły i wytrzymałości mięśni, poprawa zakresu ruchu w stawach, obniżenie napięcia oraz poprawa wydolności organizmu. Terapia ruchem prowadzona jest na nowoczesnej sali gimnastycznej wyposażonej w profesjonalne urządzenia: rotory do ćwiczeń wspomaganych, szyny CPM do kończyn górnych i dolnych, bieżnie, ergometry rowerowe, orbitrek, stepery, stoły rehabilitacyjne elektryczne oraz urządzenia do ćwiczeń w podwieszeniu i wiele innych. Leczenie ruchem to kluczowa forma usprawniania naszych pacjentów.

– Fizykoterapia to z kolei zabiegi które wspomagają leczenie czynnikami fizycznymi. Nasza placówka oferuje szeroki zakres zabiegów fizykoterapeutycznych między innymi to :

  • Elektroterapia: galwanizacja, jonoforeza, tonoliza, elektrostymulacja, prądy diadynamiczne, interferencyjne Tensa, Traberta, Kotza

  • Światłolecznictwo: laseroterapia punktowa i skanerowa, sollux

  • Krioterapia miejscową parami azotu – leczenie zimnem

  • Pole magnetyczne niskiej i wysokiej częstotliwości

  • Ultradźwięki

  • Hydroterapia – wirówki do kąpieli leczniczych kończyn dolnych i górnych

Dział oferuje także profesjonalne masaże – prowadzone przez wykwalifikowanych masażystów które pozwalają na redukcję napięć mięśniowych oraz poprawę krążenia. W połączeniu z innymi metodami fizjoterapeutycznymi masaż stanowi skuteczne wsparcie w leczeniu przewlekłych dolegliwości bólowych i urazów sportowych.

Dla kogo jest fizjoterapia?

Pacjenci trafiają tutaj ze schorzeniami i dysfunkcjami narządu ruchu, zespołami bólowymi kręgosłupa i stawów, chorobami zwyrodnieniowymi oraz po zabiegach operacyjnych ortopedycznych a także neurochirurgicznych. Bardzo wielu pacjentów zgłasza się z dolegliwościach kręgosłupato jest chyba już plaga.

– Praca w nieprawidłowej pozycji, niewłaściwe podnoszenie ciężkich przedmiotów, długotrwałe siedzenie przy źle dostosowanym stanowisku może doprowadzić do bólu kręgosłupa a nawet uszkodzeń mięśni i stawów – tłumaczy kierownik Joanna Skupień.

Dział leczy również pacjentów po operacjach ortopedycznych, najczęściej takich jak: artroskopie stawów kolanowych, rekonstrukcje więzadeł, endoprotezoplastyki kolan, bioder, zespoleń po urazach sportowych, stany po operacjach stawów barkowych, łokciowych, cieśni nadgarstka i wielu innych. Fizjoterapia w takich przypadkach odgrywa kluczowa rolę w szybkim powrocie do pełnej sprawności i zapobieganiu powikłaniom.

Organizacja i czas oczekiwania

Pacjenci rejestrowani są na podstawie skierowań z poradni specjalistycznych: ortopedycznej, neurologicznej, reumatologicznej, rehabilitacyjnej oraz poradni lekarza rodzinnego. Rosnące zainteresowanie naszymi usługami oraz zbyt mały kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia niestety powoduje wydłużanie się kolejki.

– Pomimo wykonania kontraktu nie ograniczamy naszych świadczeń ryzykując, że Fundusz nie zapłaci za nadwykonania. Powoduje to jednak że obecnie mamy terminy pierwszej wizyty fizjoterapeutycznej na sierpień 2025 r. Po wizycie pacjent jest przyjmowany na zabiegi w ciągu 2-3 tygodni ale całkowity czas oczekiwania może wynosić nawet 4 do 5 miesięcy – przyznaje kierownik działu.

Komfort i profesjonalizm

Zespół Działu Fizjoterapii liczy 12 osób – to doświadczeni magistrzy i technicy fizjoterapii. To bardzo sumienni i zaangażowani ludzie – podkreśla Joanna Skupień. Kadra uczestniczy w licznych kursach i szkoleniach podnosząc swoje kwalifikacje w zakresie nowoczesnych metod fizjoterapii takich jak: PNF, MC Kenzie, Terapia Powięziowa, Terapia manualna i w wielu innych które przynoszą dobre efekty w leczeniu naszych pacjentów. Robimy wszystko aby pacjentom zapewnić wysoką jakoś naszych usług. Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeutycznej po szczegółowym wywiadzie i ocenie stanu zdrowia, staramy się dopasować odpowiedni program leczenia by pacjent otrzymał pełną opiekę. Pacjenci otrzymują szczegółowe informacje o zabiegach i godzinach terapii. Pobyt u nas trwa około półtorej godziny dziennie terapia jest zaplanowana na 10 kolejnych spotkań. Ważnym elementem jest również końcowa ocena postępów fizjoterapii, edukacja pacjentów w zakresie profilaktyki oraz samodzielnych ćwiczeń do wykonywania w domu.

Dział Fizjoterapii Szpitala Powiatowego w Zakopanem to miejsce gdzie nowoczesne metody leczenia idą w parze z zaangażowaniem i profesjonalizmem kadry. Choć czas oczekiwania może być długi, warto skorzystać z oferowanych możliwości, by poprawić swoją sprawność i jakość życia.