Wzrasta liczba pacjentów z COVID19

Rozpoczęła się IV fala pandemii koronawirusa – obwieścił w minioną środę Minister Zdrowia, w dniu, kiedy liczba zakażonych przekroczyła 1000. Widać to również na Podhalu, gdzie liczba osób wymagających z tego powodu hospitalizacji systematycznie rośnie. Zgodnie z decyzją Wojewody Małopolskiego Oddział Covidowy funkcjonuje cały czas w Szpitalu Powiatowym w Zakopanem. Rozmowa z dr Małgorzatą Czaplińską wicedyrektor ds. medycznych placówki.

 

Pani Dyrektor jak wygląda obecnie sytuacja, jeśli chodzi o Covid-19? Minister Niedzielski ogłosił, że rozpoczyna się czwarta fala pandemii – przekroczyliśmy 1000 zakażeń

W Szpitalu Powiatowym w Zakopanem na oddziale covidowym mamy zajęte łóżka od 7 września bieżącego roku. Obecnie sytuacja wygląda tak, że mniej więcej od 10 do 15 łóżek jest zajętych. Przeważnie są to pacjenci, którzy przyjeżdżają do nas z powiatu nowotarskiego. Praktycznie 99 proc. pacjentów są to pacjenci niezaszczepieni. Dotychczas tylko 3 z naszych wszystkich pacjentów było po zaszczepieniu – są oni w stanie stabilnym, 2 z 3 wspomnianych osób opuściło już szpital. Pozostały pacjent w najbliższych dniach zostanie wypisany do domu.

Czy liczba 15 łóżek jest wystarczająca czy w najbliższych tygodniach wspólnie z Panem Wojewodą będziecie się zastanawiać nad zwiększeniem tej ilości?

Jeżeli liczba zakażeń w województwie małopolskim będzie przewyższała liczbę dostępności łóżek covidowych wówczas zostanie ogłoszony drugi etap.  W praktyce oznacza to, że oprócz naszego szpitala, który wówczas będzie dysponował 30 miejscami dla pacjentów z koronawirusem zostanie wsparty przez placówka w Suchej Beskidzkiej jak również szpital w Myślenicach, który zwiększy swoje zasoby. W tym temacie czekamy na stosowne decyzje.

Jakie obowiązki ma obecnie Szpital jeśli chodzi o łóżka intensywnego nadzoru dla pacjentów z Sars-CoV-2?

Zgodnie z ostatnimi decyzjami mamy obowiązek zabezpieczyć jedno łóżko intensywnego nadzoru medycznego, czyli takie z możliwością podłączenia do wentylacji mechanicznej – respiratora. Oczywiście w sytuacji zapotrzebowania będziemy wewnętrznie te liczby zwiększać.

Czy stosujecie Państwo wysokoprzepływową terapię tlenową?

Posiadamy 15 specjalistycznych aparatów, które używamy praktycznie od zeszłego roku. Po tym okresie mogę powiedzieć, że widzimy pozytywne efekty stosowania takiej formy terapii u naszych pacjentów.

 Pani Dyrektor jesień to również okres, w którym zazwyczaj szczepiliśmy się na grypę. Czy aby rozróżniać to co się dzieje, warto zaszczepić się również na tą chorobę?

Zgodnie z aktualnymi rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia oraz nadzoru epidemiologicznego jak najbardziej zachęcamy pacjentów- szczególnie tych obarczonych największym ryzykiem – aby zaszczepili się nie tylko przeciw Covid-19, ale również przeciwko sezonowej grypie. To logiczne, ponieważ jeżeli te dwa zakażenia by się na siebie nałożyły to wiadomo, że skutek może być tragiczny. Jako lekarze i personel medyczny zachęcamy wszystkich pacjentów do tego by do tematu podejść poważnie i zaszczepić się przeciwko tym chorobom. Teraz jest na to najlepszy moment. Jeszcze we wrześniu startujemy ze szczepieniami przeciwko grypie. Do naszego punktu szczepień zapraszamy także pacjentów, którzy jeszcze nie zaszczepili się przeciwko Covid-19.

Czyli jeżeli chodzi o osoby, które trafiają na nasz oddział covidowy, widzimy różnicę między trzecią a czwartą falą?

Na razie jest to zbyt mała ilość pacjentów, aby wytaczać jakieś konkretne wnioski. Rozpiętość wiekowa jest dosyć duża – hospitalizowaliśmy pacjenta w wieku 98 lat jak również hospitalizowana jest 26-letnia pacjentka.