Poradnia Diabetologiczna znów czynna przy zakopiańskim szpitalu

Bardzo ważna informacja dla pacjentów z terenu Powiatu Tatrzańskiego – po przerwie wznowiła pracę Poradnia Diabetologiczna. Działa ona przy Szpitalu Powiatowym im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. To bardzo dobra wiadomość, bowiem w samym Zakopanem nie było w ostatnim czasie tej specjalistycznej poradni i pacjenci musieli szukać pomocy medycznej w innych miejscowościach. Rozmowa z dr Małgorzatą Czaplińską wice dyrektor ds. medycznych szpitala powiatowego w Zakopanem.

 

W zakopiańskim Szpitalu Powiatowym im. dra Tytusa Chałubińskiego wznowiła pracę poradnia diabetologiczna.

Tak, już od 1 kwietnia po wielu latach przerwy w naszym szpitalu wznowiła pracę Poradnia Diabetologiczna. Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił po 11 latach konkurs uzupełniający, właśnie w kwestii poradni specjalistycznych. Złożyliśmy naszą ofertę, została zaakceptowana i dzięki temu właśnie poradnia zaczęła działać.

Jak można skorzystać z oferty tej poradni?

Aby zapisać się na termin wizyty do Poradni Diabetologicznej potrzebujemy skierowanie od lekarza rodzinnego, bądź innego lekarza specjalisty. Na podstawie oczywiście skierowania z jednostki, która ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Poradnia nasza działa właśnie w ramach kontraktu NFZ i wszystko jest rozliczane. Także każdy pacjent, który jest ubezpieczony, ma rozpoznaną cukrzycę, lub podejrzenie cukrzycy, ma prawo skorzystać z takiej poradni bezpłatnie.

Jaki jest obecnie czas oczekiwania jeśli chodzi o termin wizyty?

Na razie rozpoczęliśmy naszą działalność, także te terminy są krótkie. Na pewno to się w przeciągu najbliższych miesięcy zmieni. Na razie jednak nie ma problemu z zapisaniem się na wizyty i poradę specjalistyczną. Będziemy się starać, aby w miarę naszych możliwości zawsze czas oczekiwania był możliwe najkrótszy.

Leczymy cukrzycę, ale u diabetologa można uzyskać pomoc także w zakresie innych dolegliwości.

Głównie oczywiście cukrzyca, która staje się niestety coraz powszechniejsza wśród naszej społeczności w całej Polsce. Trzeba tutaj nadmienić, że nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych powikłań – powinniśmy o tym pamiętać, regularnie się badać i przy niepokojących wynikach skonsultować się z lekarzem, w pierwszej kolejności POZ, który potem ewentualnie skieruje nas właśnie do Poradni Diabetologicznej. Ale nasza poradnia to również leczenie nietolerancji glukozy, nieprawidłowej glikemia na czczo, czy zespołu metabolicznego.

W których dniach czynna jest poradnia diabetologiczna?

Poradnia przyjmuje pacjentów w poniedziałki, wtorki i piątki. W poniedziałek od godz. 9 do 13, we wtorki od godz. 12 do 16 i w piątek od godz. 9 do 12.