Odział Położniczo-Ginekologiczny – rok działania czas na pierwsze podsumowania

To już praktycznie rok od zmian na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym Szpitala Powiatowego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Od października ubiegłego roku  pomoc medyczną oferuje znakomity zespół lekarski, którym kieruje dr hab. nauk medycznych Hubert Wolski. Jak sam podkreśla – cały personel medyczny to profesjonaliści, którzy stworzyli nową jakość. Rozmowa z dr hab. nauk medycznych Hubertem Wolskim Ordynatorem Oddziału Położniczo-Ginekologicznego zakopiańskiego szpitala.

 

 Panie Docencie, to już praktycznie rok, odkąd działa nowy, reaktywowany oddział położniczo-ginekologiczny

Tak, dosłownie za dwa tygodnie upłynie równy rok, kiedy Dyrekcja szpitala zaproponowała mi stworzenie na nowo podstaw organizacyjnych i kadrowych nowej odsłony w zakresie procedur z ginekologii i położnictwa w Powiecie Tatrzańskim. Rok ten był bardzo dynamiczny i pracowity; udało się mi spotkać bardzo wielu wspaniałych ludzi, dzięki którym oddział ten funkcjonuje i się rozwija. Z tego miejsca musze podziękować Dyrekcji Szpitala oraz Zarządowi Starostwa Tatrzańskiego za wsparcie, które doprowadziło do tego, że oddział pracuje, że z miesiąca na miesiąc udzielamy coraz więcej świadczeń medycznych. Przez niespełna rok leczyliśmy 1618 pacjentek – liczba ta wskazuje, że oddział ten jest tutaj potrzebny, dla lokalnej społeczności Zakopanego i wszystkich gmin Powiatu Tatrzańskiego. Cieszymy się bardzo, że spotkaliśmy się z pozytywnym odzewem przede wszystkim od naszych pacjentek, które nam zaufały, którzy powierzają nam swoje zdrowie w zakresie ciąży, ginekologii, a także tych trudnych sytuacji w zakresie ginekologii onkologicznej.

– Państwa działalność to nie tylko leczenie, ale i profilaktyka – jeśli chodzi o zapobieganie nowotworom – regularne badania kontrolne

 Działamy nie tylko na poziomie leczniczym, ale i profilaktycznym . W przyszłości chcielibyśmy się skupić na działaniach prozdrowotnych, zapobieganiu występowaniu nowotworów złośliwych i wczesnej ich diagnostyce- i tak na najbliższe lata będziemy kierunkować nasze inicjatywy co nie oznacza, że nie robimy już tego teraz na bieżąco. Z drugiej strony muszę powiedzieć, że ten rok nie był łatwym czasem, bo od marca de facto do tej pory cały szpital i nasz oddział pracuje w rygorach sanitarno-epidemicznych. Musieliśmy wdrożyć procedury zmierzające przede wszystkim do zapewnienia bezpieczeństwa naszym pacjentkom i ich dzieciom, ale również i personelowi medycznemu, żeby stworzyć taką przestrzeń, aby bez lęku i niepokoju wykonywać swoją pracę. Jest to niewątpliwie związane z pewnymi niedogodnościami dla pacjentek i ich rodzin – cały czas bowiem na oddziale obowiązuje zakaz odwiedzin. Każdy poród to z jednej strony najprzyjemniejszy moment, kiedy rodzi się dziecko, ale również naturalny stres kiedy trzeba położyć się na oddziale ginekologiczno-położniczym – staramy się, żeby te niedogodności były jak najmniejsze, oczywiście z zastosowaniem się do obowiązujących i rekomendowanych przez Ministerstwo i Główny Inspektorat Sanitarny obostrzeń i procedur. Jak dotąd nie odnotowaliśmy na naszym oddziale pacjentek, które były zagrożone infekcją Covid19.

Panie Doktorze jak obecnie wygląda skład personelu medycznego? Ile osób pracuje na oddziale, mówimy tu o lekarzach, położnych i pielęgniarkach

Mamy wysoce wykwalifikowany personel medyczny, pracują u nas specjaliści z tytułem doktora nauk medycznych, ale przede wszystkim są to bardzo dobrzy lekarze praktycy. Takich lekarzy mamy czternastu, którzy w większym lub mniejszym zakresie współpracują z nami. Z drugiej strony mamy stabilny zespół położnych, który od wielu lat pracuje w tym szpitalu, który jest bardzo dobrze odbierany przez lokalne środowisko, bo pochodzi z tego środowiska. Oddział ginekologiczno-położniczy wchodzi w skład struktur Szpitala Powiatowego im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Jeśli chodzi o struktury szpitala, nasza współpraca układa się wzorcowo, mam tu na myśli współpracę z laboratorium mikrobiologicznym, z pracowniami, z zakładem rehabilitacji, z anestezjologami oraz konsultantami w zakresie chirurgii, kardiologii, chorób wewnętrznych czy w zakresie oddziału paliatywnego. Na wysokim poziomie utrzymuje się także współpraca z patomorfologiem, jesteśmy w stanie zapewnić wszystkie procedury w zakresie badań cytologicznych, histopatologicznych, doraźnych a także rozszerzania tych badań na ocenę czysto patomorfologiczna, ale też immunoenzymatyczną. Dzięki temu możemy lepiej i szybciej diagnozować nasze pacjentki oraz we właściwy sposób leczyć.

To był ciężki rok –  na początku pojawiło się wiele różnego rodzaju informacji medialnych, teraz udało się Wam zaprzyjaźnić z potencjalnymi pacjentkami i z tymi, którzy się zgłaszają na oddział

Jestem przede wszystkim lekarzem i dla mnie najważniejsze są pacjentki oraz moja praca. Jest to również zaszczyt dla mnie i szczególne zaufanie w stosunku do mojej osoby, że kieruję pracami tego oddziału i jestem odpowiedzialny nie tylko za właściwy sposób diagnozowania i leczenia pacjentek, ale i za stworzenie i właściwy sposób organizacji struktur tak, żeby w płynny sposób, 24 godziny na dobę, 365 dni w roku zapewnić wysoki poziom wykonywanych procedur. Chodzi nie tylko o ilość leczonych pacjentów oraz wykonywanych poszczególnych procedur medycznych, ale ich jakość. Każdy pacjent zasługuje na szacunek i staramy się, żeby się czuł u nas bezpiecznie, żeby miał pełną informację odnośnie powodów hospitalizacji i czasu wykonywanych procedur. Nie ukrywam, że nie tylko nasz oddział, ale cały nasz szpital na wiosnę tego roku został poddany ponownym procedurom akredytacyjnym i nasz oddział został wysoko oceniony, wdrożyliśmy pełne postępowanie mające na celu analizę naszych działań w zakresie działań położniczych, ginekologicznych – samooceny i oceny zewnętrznej.

Rozumiem, że podejście lekarza do pacjentki, jeżeli chodzi o ten oddział jest bardzo ważne, empatia i dobry kontakt z pacjentką to podstawa

Ja i moi koledzy i koleżanki tutaj w Zakopanem patrzymy na to całościowo. Nie tylko lekarz, ale i położna wspólnie zajmują się pacjentką, tak aby czuły się bezpiecznie. Cały zespół wie, jakie są procedury i wymagania, jak je stosujemy i jak ważna jest dobra relacja z pacjentem, z jego rodzina; zwłaszcza teraz w tym tak trudnym okresie. Dlatego stworzyliśmy takie warunki, żeby pacjentki czuły się bezpiecznie, komfortowo i miały właściwą opiekę, a ich rodziny miały pełną informację o leczeniu, ponieważ powierza nam ona zdrowie swoich najbliższych.

Teraz trochę zmieniając temat- niebawem czekają nas bardzo ciekawe wydarzenia

Wielkimi krokami zbliża się grudzień, czyli miesiąc, w którym urodził się patron naszego Szpitala – Doktor Tytus Chałubiński – postać znana nie tylko pod Tatrami, ale także lekarz warszawski. Wspólnie z Warszawskim Towarzystwem Lekarskim oraz z Muzeum Tatrzańskim podjęliśmy działania organizacyjne zmierzające do uczczenia wielkiego etosu tego lekarza, który przeszedł do historii jako lekarz, który przybył do Zakopanego w bardzo trudnym okresie, w czasie epidemii, kiedy Zakopane pustoszyła cholera. Jego działania były tak wielkie, że zaskarbił sobie przyjaźń i miłość miejscowej ludności. Był lekarzem, który umiłował nasze Tatry. Oprócz tego Chałubiński był wspaniałym botanikiem, dlatego w zakresie pojęć botanicznych mchów i traw mamy kilka okazów jego imienia. Z punktu widzenia czysto kartograficznego mamy także kilka znaków na mapie zaczynających się od jego nazwiska.