Oddział Neonatologiczny w Zakopanem – tu zaczyna się życie

Szpital Powiatowy im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zapewnia najwyższe standardy w zakresie porodów oraz opieki nad matkami i ich nowo narodzonymi dziećmi. Za tę opiekę odpowiada Oddział Położniczo – Ginekologiczny, którym kieruje dr hab. n. med. Hubert Wolski. Częścią neonatologiczną zarządza dr Mariusz Lange – lekarz specjalista neonatolog i pediatra. To tutaj nowo narodzeni mieszkańcy Zakopanego i całego Powiatu Tatrzańskiego, a także coraz częściej obywatele Ukrainy, otrzymują szczególną opiekę medyczną.

Zaraz po narodzinach na bloku porodowym, szczęśliwe mamy i ich dzieci trafiają do Oddziału Położniczego. Standardem jest, że matki i ich dzieci przebywają razem w jednej sali. Jeśli jednak nowo narodzone dziecko wymaga obserwacji lub leczenia, trafia na Oddział Neonatologiczny. Większość pacjentów to dzieci urodzone w szpitalu, ale zdarzają się również noworodki z porodów domowych, które także wymagają opieki medycznej.

Personel medyczny oddziału otacza opieką zarówno matki, jak i ich noworodki. „Można nawet powiedzieć, że poza obserwacją i leczeniem noworodków towarzyszymy im od ich pierwszych chwil po urodzeniu” – mówi dr Mariusz Lange. – „Nasza opieka wynika ze ścisłych procedur. W standardowej sytuacji dziecko przebywa z matką i powinno być karmione naturalnie, czyli piersią. Jeśli pojawiają się problemy, dzieci są karmione sztucznie, przez matkę lub personel.”

Codziennie noworodki są kąpane i ważone, a lekarze sprawdzają poziom bilirubiny, aby wykluczyć żółtaczkę, co jest dość częste u noworodków. – „Nie tylko otaczamy noworodki opieką medyczną, ale też uczymy mamy, jak opiekować się dzieckiem, jakie ma ono potrzeby i co powinno nas zaniepokoić” – dodaje dr Lange.

Minimalny czas pobytu dziecka na oddziale to 48 godzin, po ukończeniu których wykonywany jest test bibułkowy, wysyłany do laboratoriów w Krakowie i Warszawie. Wcześniej, w trakcie pobytu, odbywają się szczepienia obowiązkowe przeciwko WZW B oraz gruźlicy, stosowana jest profilaktyka zakażeń przedniego odcinka oka oraz choroby hemolitycznej noworodka. Badamy także słuch oraz wykonujemy test przesiewowy umożliwiający wykrycie przewodozależnych, wrodzonych wad serca” – dodaje lekarz.

Szpital zakopiański zapewnia komfortowe warunki dla matek i ich dzieci podczas pobytu związanego z porodem. – „Mamy pięć sal, w których przebywają średnio dwie pacjentki ze swoimi noworodkami” – mówi dr Lange. – „W razie potrzeby możemy dostawić dodatkowe łóżka, nie zmniejszając komfortu pobytu. Zarejestrowanych w Narodowym Funduszu Zdrowia mamy 8 łóżeczek, ale jesteśmy w stanie przyjąć nawet kilkanaście noworodków, jeśli zajdzie taka potrzeba.”

Oddział wyposażony jest w nowoczesne inkubatory, w których w razie potrzeby umieszczane są noworodki, a ich stan jest cały czas monitorowany. Posiadamy również salę intensywnego nadzoru medycznego, gdzie możliwa jest tlenoterapia i wspomaganie oddechu.

– „Musimy być przygotowani na przyjęcie i zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim noworodkom, nawet skrajnym wcześniakom” – podkreśla dr Lange. – „Chodzi o dzieci, których waga często nie przekracza 1 kilograma, a zdarzają się i takie poniżej 500 gramów. Taki noworodek ma ciężką niewydolność oddechową. Korzystamy wtedy z urządzeń do nieinwazyjnego wspomagania oddechu lub respiratora noworodkowego.”

Oddział posiada również sprzęt monitorujący, lampy do fototerapii, pompy infuzyjne i inne drobne urządzenia medyczne. W planach są zakupy nowych inkubatorów.

Choć minimalny czas pobytu noworodka na oddziale to 48 godzin, zdarzają się jednak dłuższe pobyty, które wynikają z różnych przyczyn. „Większość dzieci rodzi się przez cesarskie cięcie. Ze względu na połóg, mamy przebywają u nas 4 dni, a noworodki wypisujemy razem z matkami” – zaznacza lekarz.

W sytuacjach wymagających natychmiastowego leczenia, noworodki są transportowane do Krakowa, najczęściej do Szpitala Ginekologiczno-Położniczego na Siemiradzkiego, który posiada nowoczesną intensywną terapię noworodkową. W przypadku potrzeby specjalistycznych działań, jak leczenie chirurgiczne, nasze noworodki trafiają do szpitala dziecięcego w Krakowie – Prokocimiu będącego w strukturach CM Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– „Najważniejsza jest zgrana ekipa medyczna. Nasz oddział to lekarze, pielęgniarki i położne” – podkreśla dr Lange. – „Mamy 11 położnych i pielęgniarek, kierowanych przez oddziałową, oraz pięciu lekarzy. Troje z nich pracuje zarówno w dzień, jak i w nocy, a dwóch wspomaga nas na dyżurach.”

O wyborze szpitala do porodu decydują przyszłe mamy, które skrupulatnie szukają informacji o warunkach hospitalizacji. Dokładamy wszelkich starań, aby wszystkie pacjentki oraz ich maluszki czuły się w oddziale zaopiekowane pod każdym względem. Większość rodzących to mieszkanki Powiatu Tatrzańskiego, choć zdarzają się również turystki i obywatelki Ukrainy. Rocznie w szpitalu w Zakopanem przyjmuje się około 500 porodów.

Lek. Mariusz Lange – pochodzi z Rybnika na Śląsku. Już jako student pracował w Klinice Patologii Noworodka w Zabrzu. Po ukończeniu specjalizacji był asystentem w oddziałach intensywnej terapii noworodka oraz lekarzem noworodkowej karetki reanimacyjnej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach. Kierował również Kliniką Neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach. 20 lat temu przeniósł się do Małopolski, gdzie mieszka i pracuje do dziś. W Zakopanem pracuje od maja 2022 roku.