Od sezonu letniego 2026 roku w strukturach ratownictwa medycznego Szpitala Powiatowego w Zakopanem ma pojawić się nowy środek transportu dla ratowników – motoambulans. Obecnie trwają starania o to, by zamiast klasycznego motocykla pojawił się w regionie sześciokołowy quad. Zgodę na jego użycie musi wyrazić Ministerstwo Zdrowia.
Motoambulans w górskim wydaniu
Wstępna aktualizacja planu Wojewódzkiego Państwowego Ratownictwa Medycznego dla Małopolski zakłada utworzenie w Zakopanem motoambulansu – jednostki ratowniczej poruszającej się motocyklem. Jednak – jak zaznacza Paweł Mickowski, koordynator Zespołów Ratownictwa Medycznego przy Szpitalu Powiatowym w Zakopanem – w specyficznych warunkach topograficznych powiatu tatrzańskiego klasyczny motocykl może nie spełnić wszystkich potrzeb zespołu.
– Staramy się uzyskać zgodę, aby zamiast motocykla pojawił się quad sześciokołowiec – mówi Mickowski. – Taki pojazd umożliwi nie tylko szybkie dotarcie do pacjenta w trudno dostępnym terenie, ale również jego transport, co jest szczególnie istotne w rejonach pozbawionych dróg dojazdowych.
Dlaczego quad?
Dotychczas zespoły ratownicze w Zakopanem współpracowały z TOPR-em i jednostkami OSP, korzystając z ich pojazdów terenowych. Nowy pojazd skróci czas dotarcia do pacjenta, eliminując konieczność przesiadek i koordynacji z innymi służbami.
– Planujemy, by pojazd funkcjonował w sezonie od 1 maja do 30 września, codziennie w godzinach 8:00–20:00. Ratownik będzie odpowiednio przeszkolony, wyposażony m.in. w kask z wbudowaną łącznością – dodaje Mickowski.
Quadem będzie można dotrzeć m.in. na Krupówki, deptak na Gubałówce czy w okolice wyciągów narciarskich, gdzie dotarcie klasyczną karetką jest znacznie utrudnione. Pojazd będzie miał przestrzeń ładunkową umożliwiającą przewożenie sprzętu medycznego porównywalnego z tym w ambulansie.
Funkcjonalność i samodzielne interwencje
Motoambulans ma spełniać nie tylko funkcję wspierającą klasyczne zespoły ratownicze, ale także samodzielnie realizować interwencje. W sytuacjach, gdy zdarzenie okaże się niegroźne lub wymaga jedynie jednego ratownika, interwencja będzie mogła zostać zakończona na miejscu – bez potrzeby wzywania zespołu transportowego w karetce.
– Ratownik będzie miał tablet z dostępem do systemu, w którym na bieżąco opisze kartę pacjenta i zakończy interwencję – tłumaczy Mickowski.
Konsultacje i plan wdrożenia
Obecnie trwają konsultacje z podmiotami, które mają już doświadczenie w użytkowaniu podobnych pojazdów w działaniach ratowniczych, m.in. z OSP Nowe Bystre, OSP Kościelisko czy TOPR. Zakładany model pojazdu to sześciokołowy quad ratowniczy.
– Jesteśmy przekonani, że to najlepsze rozwiązanie dla naszego rejonu – podkreśla Mickowski.
Zakup pojazdu, szkolenie personelu i przygotowanie do sezonu mają zostać zrealizowane w ciągu najbliższych miesięcy, tak by od maja 2026 r. motoambulans – w wersji quada – mógł rozpocząć służbę w terenie.
W galerii prezentujemy sześciokołowy pojazd, który jest już na wyposażeniu Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem.









