Nowoczesne ratownictwo medyczne

Dla każdego z nas bardzo ważne jest poczucie bezpieczeństwa w życiu codziennym, szczególnie dotyczy to naszego życia i zdrowia. Czujemy się bezpiecznie wiedząc, że ewentualna pomoc medyczna będzie szybka i fachowa. Na co dzień korzystamy oczywiście z pomocy lekarza rodzinnego, rzadziej specjalisty. Decydująca jest jednak pomoc w nagłych zachorowaniach czy w stanach zagrożenia naszego życia. Wtedy w takich sytuacjach wzywamy tzw. Pogotowie Ratunkowe. I tutaj bardzo ważny jeszcze czas dotarcia do chorego jak i szybka fachowa pomoc oraz dobra decyzja czy pacjent wymaga błyskawicznej diagnostyki i pomocy lekarzy na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym czy też objawy nie są aż tak niepokojące i wystarczy wizyta lekarza codziennego kontaktu.  W Polsce bardzo długo przyzwyczajeni byliśmy do obecności w zespole karetki lekarza, teraz jednak w całej Europie i na świecie się to zmienia. Obecnie standard to wysoko wykwalifikowani ratownicy medyczni, którzy doskonale wiedzą jak reagować i udzielać pomocy w zagrożeniu życia czy zdrowia.

Do niedawna w Polsce praca lekarza na karetce była codziennością podczas gdy w Europie ten system pracy od dawna został zmieniony. I stąd w naszym kraju również odchodzi się od zespołów ratownictwa medycznego z udziałem lekarza. Obecnie podstawą pogotowia ratunkowe to doskonale wyszkoleni ratownicy medyczni. To oni na podstawie zgłaszanych objawów i badania pacjenta podejmują szybką decyzję – jak dalej leczyć czy w przypadku pogotowia jak ratować ludzkie życie i zdrowie. W naprawdę poważnych wypadkach pacjent transportowany jest błyskawicznie na Szpitalny Oddział Ratunkowy, oczywiście w tym czasie stan jego zdrowia jest nieustannie monitorowany. Chory jest też wstępnie zaopatrzony i otrzymuje w razie potrzeby niezbędne leczenie farmakologiczne tak aby bezpiecznie i bez bólu dotarł do szpitala. Lekarzy pracujących w ratownictwie medycznym jest coraz mniej bo i w Polsce ale i w Europie jest coraz mniej lekarzy, a już na pewno takich którzy chcą wykonywać tę część medycyny która wiąże się z największym stresem a niestety wciąż nie jest tak płatna jak powinna.

Z drugiej strony wychodzi się z założenia, że podstawą dobrego, właściwego leczenia jest diagnostyka stanu chorego, a ta możliwa jest dopiero na miejscu w  placówce medycznej. Oczywiście w karetce czy u pacjenta w mieszkaniu wykonuje się EKG a podczas transportu jego stan jest monitorowany, ale dopiero w szpitalu można wykonać takie  badania jak RTG, tomografia komputerowa, badania krwi podstawowe jak i bardziej zaawansowane. To też dopiero w szpitalu chory czy poszkodowany może skorzystać z szybkiej pomocy lekarza specjalisty. W stanach ostrych chorób układu krążenia, zawału serca jest to kardiolog i potem zabieg w ramach tzw. Kardiologii Inwazyjnej. W innej sytuacji gdy np. dojdzie do wypadku  na stoku narciarskim czy zdarzenia drogowego jest to ortopeda czy chirurg ogólny. To właśnie w szpitalu też istnieje możliwość w razie potrzeby błyskawicznego przewiezienia pacjenta na blok operacyjny i wykonanie zabiegu operacyjnego.

Powiat Tatrzański to miejsce gdzie nie tylko na co dzień żyje kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców ale i w okresie sezonu turystycznego przebywa ponad 100 tysięcy osób. Dlatego właśnie w czasie sezonu pogotowie ratunkowe dysponuje dodatkową karetką z zespołem ratownictwa medycznego tak aby zarówno mieszkańcom jak i gościom zapewnić maksimum bezpieczeństwa. Oczywiście trzeba pamiętać o jednej fundamentalnej zasadzie: pogotowie wzywamy tylko i wyłącznie w stanach zagrożenia życia i zdrowia. Przy zwykłych infekcjach, zatruciach pokarmowych czy przeziębieniach pomocy szukamy u lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej a w nocy przy szpitalu działa całodobowa opieka medyczna gdzież też lekarz udzieli nam niezbędnej pomocy medycznej. Nieuzasadnione wezwanie karetki pogotowia może skutkować tym, że nie dotrze tam gdzie naprawdę czyjeś życie jest zagrożone.