Oddział ginekologiczno-położniczy Szpitala Powiatowego w Zakopanem to miejsce, w którym kobiety nie tylko rodzą dzieci, ale także korzystają z szerokiego zakresu zabiegów ginekologicznych. Statystyki pokazują, że w ostatnich latach liczba operacji ginekologicznych znacząco wzrosła, co świadczy o rosnącej świadomości zdrowotnej pacjentek oraz coraz wyższej jakości wykonywanych procedur medycznych realizowanych przez zakopiański szpital. Z drugiej strony jest to również efekt zwiększonej liczby zachorowań.
Szeroki zakres badań i operacji
Zakopiański oddział ginekologiczno-położniczy wykonuje pełen zakres zabiegów operacyjnych, w tym zabiegi o różnym stopniu skomplikowania.
– Olbrzymie potrzeby dotyczą zaburzeń statyki narządu rodnego, wypadania pochwy, wypadania macicy, a także zabiegów związanych z nietrzymaniem moczu – mówi dr hab. med. Hubert Wolski, kierownik oddziału. – Schorzenia te dotyczą głównie kobiet po 50. roku życia. To pokolenie, w którym kobiety ciężko pracowały fizycznie, wielokrotnie naturalnie rodziły dzieci. Czynniki te mają wpływ na występowanie tych problemów – dodaje.
Nowoczesne podejście – „hospital and home”
Zakopiański oddział ginekologiczny stosuje w praktyce rekomendowane podejście do leczenia – „hospital and home” (czyli „szpital i dom”).
– W szpitalu wykonywane są głównie procedury operacyjne. Przygotowanie do operacji na etapie przedszpitalnym odbywa się w domu. Bezpośrednio po operacji pacjentki są pod naszą opieką, a następnie jeśli ich stan pozwala, są wypisywane z oddziału. Dalszy proces powrotu do pełnego zdrowia przebiega już w domu, w naturalnych warunkach przyśpiesza takie postępowanie ten proces. Kluczowa jest również świadomość pacjentki i aktywny udział w leczeniu na każdym etapie. Przed operacją, informujemy o możliwych trudnościach i powikłaniach i celach jakie powinniśmy osiągnąć – zaznacza lekarz.
Dzięki temu pacjentki po zabiegach operacyjnych, nawet tych bardziej rozległych, mogą wrócić do domu już po 2–3 dniach hospitalizacji. Przed wypisem oraz na każdym etapie leczenia otrzymują szczegółowe informacje o dalszym procesie rekonwalescencji, planowanych wizytach kontrolnych oraz potencjalnych trudnościach i powikłaniach.
Nowoczesny sprzęt i mało inwazyjne metody
Zespół lekarzy specjalistów, w skład której wchodzą trzej lekarze z tytułami naukowymi doktora nauk medycznych, dysponuje nowoczesnym sprzętem umożliwiającym przeprowadzanie mało inwazyjnych zabiegów operacyjnych.
Ginekologia onkologiczna – profilaktyka i leczenie
Zakopiański szpital kładzie duży nacisk na profilaktykę onkologiczną oraz wczesne wykrywanie nowotworów narządów rodnych.
– Coraz więcej zabiegów wykonujemy profilaktycznie, aby zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych. Dotyczy to zwłaszcza patologii szyjki macicy oraz prewencji w przypadkach obciążenia rodzinnego występowania uwarunkowanego genetycznie raka piersi i raka jajnika. Coraz więcej pacjentek decyduje się na badania genetyczne mutacji BRCA1 i BRCA2 – wyjaśnia ordynator.
Oddział współpracuje z Poradnią Ginekologii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie oraz ze Szpitalem Klinicznym UJ w Krakowie. Pacjentki z podejrzeniem nowotworu konsultowane są z lekarzami z Krakowa, co zapewnia specjalistyczną i kompleksową opiekę w zakresie uzupełniającej chemio i radioterapii.
Krótki czas oczekiwania na operację
Przy oddziale ginekologiczno-położniczym działa tzw. poradnia K, oferująca diagnostykę ultrasonograficzną i cytologiczną, kolposkopową.
Dzięki sprawnej organizacji pacjentki nie muszą czekać miesiącami na operację. W przypadkach onkologicznych przyjęcia odbywają się na bieżąco, a w innych problemach klinicznych czas oczekiwania wynosi od trzech do czterech tygodni.
Komfortowe warunki dla pacjentek
Najważniejszy w szpitalu jest zespół wykwalifikowanych, współdziałających ze sobą lekarzy, pielęgniarek i położnych różnych specjalizacji (anestezjologów, chirurgów, internistów, kardiologów). W oddziale ginekologiczno-położniczym również ważnym elementem zapewniającym bardzo dobrą bezpośrednią opiekę pacjentkom jest zespół położnych pod kierunkiem mgr Magdaleny Orawiec. Nie brakuje również nowoczesnego sprzętu medycznego, pozwalającego przeprowadzać zabiegi i operacje na wysokim poziomie.
Dla pacjentek istotne są również warunki pobytu. Oddział oferuje nowo wyremontowane, komfortowe sale z oddzielnymi łazienkami. Dostępne są sale jedno, dwu i trzyosobowe, każda z nich wyposażona jest w telewizor i dostęp do internetu poprzez Wi-Fi. Również godziny odwiedzin najbliższych są dostosowane do ich rytmu pracy i możliwości.
Oddział ginekologiczno-położniczy w liczbach
W 2024 roku w oddziale wykonano 349 operacji ginekologicznych oraz dodatkowo przeprowadzono 456 tzw. małych zabiegów. W sumie przez 12 miesięcy 2024 roku leczono 1782 pacjentki oraz przyszło na świat 474 dzieci.