Laboratorium naszego szpitala zostało doposażone w najnowocześniejszy sprzęt laboratoryjny – platformy analityczne Cobas Pure. To sprzęt z najwyższej półki, który zapewnia nie tylko szybszą, ale i dokładniejszą analizę próbek. Żaden inny szpital na Podhalu nie posiada takiego wyposażenia.
W naszym szpitalnym laboratorium pojawiły się dwa tego typu urządzenia. To sporych rozmiarów analizatory w pełni zautomatyzowane. „To całkowicie automatyczny zintegrowany system, wykonujący oznaczenia w płynach ustrojowych takich jak: surowica, osocze , mocz czy też płyn mózgowo-rdzeniowy. System ten wykorzystuje cztery metody pomiarowe: spektrofotometrię, turbidymetrię, pomiar jonoselektwny czy chemioluminiscencję” – mówi Elżbieta Duda, kierownik laboratorium.
Każdy z analizatorów składa się z trzech części. W pierwszym module próbki są ładowane i rozdzielane. Umożliwia załadowanie nawet do 50 probówek naraz. „Dzięki temu w tym samym czasie wykonywane są badania na wielu próbkach, bez konieczności ręcznego przekładania probówek między analizatorami” – mówi pani kierownik.
Następnie próbki trafiają do modułu immunochemicznego, który jest w stanie wykonać do 300 oznaczeń na godzinę.
„Posiada szeroki zakres parametrów immunochemicznych, takich jak markery nowotworowe, hormony tarczycy, hormony płciowe, czy markery kardiologiczne, które są istotne w diagnostyce pacjentów Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Do tego są oczywiście markety zakażeń, czy też sepsy” – mówi Elżbieta Duda.
Następnie próbki trafiają do modułu biochemicznego na kolejną serię badań. Ma on wydajność do 750 oznaczeń na godzinę.
„Jest to najnowocześniejszy tego typu sprzęt na świecie. Dzięki temu urządzeniu zmniejszył się czas oczekiwania na wyniki” – mówi Elżbieta Duda, kierownik laboratorium.
To kolejna modernizacja naszego laboratorium w ostatnich miesiącach. Niedawno laboratorium zostało poddane gruntownemu odnowieniu, które obejmowało malowanie ścian, wymianę glazury oraz renowację podłóg. Jak wyjaśnia Elżbieta Duda, prace były skomplikowane logistycznie, gdyż laboratorium musiało pozostać w pełni operacyjne przez cały czas remontu. Prace objęły aż 10 pomieszczeń: w tym rejestrację, pracownie serologii, bakteriologii i analityki ogólnej.
W trakcie remontu zainstalowano nowość w szpitalu w Zakopanem – pocztę pneumatyczną, która łączy laboratorium ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. Dzięki temu systemowi próbki krwi pobrana od pacjentów na SOR-ze, są teraz transportowane do laboratorium w zaledwie kilka sekund.
„Poczta pneumatyczna w szpitalu to system szybkiego przesyłania próbek materiału biologicznego, leków, krwi oraz dokumentów medycznych za pomocą rurociągów w obrębie jednego lub kilku oddzielnych budynków szpitala. Zasada działania poczty jest prosta. Pojemnik transportowy z materiałem , porusza się na postawie różnicy ciśnień wytwarzanej przez elektronicznie sterowane dmuchawy” – wyjaśnia pani kierownik
Wcześniej transport próbek wymagał fizycznej obecności ratowników medycznych lub pielęgniarek, co zajmowało cenny czas personelu SOR-u. Teraz czas dostarczenia próbek został znacząco skrócony, co przyspiesza diagnozę i rozpoczęcie leczenia.