Konferencja Postępy w Ginekologii Onkologicznej

W Zakopanem w czwartek 9 września rozpoczęła się XXV Konferencja Naukowa Postępy w Ginekologii Onkologicznej. Wydarzenie organizowane przez Szpital Powiatowy im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem ma być, jak mówią organizatorzy przestrzenią do wymiany poglądów w zakresie onkologii w tej dziedzinie medycyny. Podczas konferencji omawiane są istotne zagadnienia z zakresu profilaktyki oraz leczenia złośliwych nowotworów narządu rodnego kobiety. – Spotykamy się z rocznym opóźnieniem związaną z pandemią – mówi docent Hubert Wolski kierujący Oddziałem Położniczo-Ginekologicznym Szpitala Powiatowego w Zakopanem.

– Za nami już m.in. warsztaty z zakresu systemu chirurgii robotycznej Da Vinci, jeśli chodzi o operacje ginekologiczne. A podczas konferencji będziemy rozmawiać o najnowszych metodach leczenia onkologicznego w tym zakresie, nie tylko operacyjnego, ale również chemio i radioterapii. Będziemy również rozmawiać o postępowaniu, komunikowaniu się, przekazywaniu informacji o chorobie i leczenie pacjentce i jej rodzinie. Przy szybkim wykryciu choroby nowotworowej narządów rodnych są ogromne szanse na wyleczenie i wtedy jest to choroba nazwijmy to przewlekła trwająca latami. Eksperci wskazują, że o efekcie walki z nowotworem decyduje nie tylko samo leczenie i jego metody, ale również w dużym stopniu wsparciu najbliższych w tym trudnym dla każdego chorego czasie. Walka z nowotworem to wyzwanie nie tylko dla pacjentki, ale dla całej jej rodziny i wsparcie psychologiczne jest tutaj niezwykle potrzebne. O sukcesie leczenie decyduje też w jakim stadium wykrywamy nowotwór – podkreśla docent Hubert Wolski organizator Konferencji.

– Dlatego tak ważna jest profilaktyka, regularne badania, a nie pojawianie się u lekarza dopiero gdy pojawiają się niepokojące objawy. W naszym szpitalu również realizowane są badania profilaktyczne, jeśli chodzi o onkologię narządów rodnych i to nie tylko w zakresie samej szyjki macicy. W naszej placówce przeprowadzamy też nie tylko procedury z zakresu diagnostyki, ale również zabiegów właśnie z zakresu onkologii. Następne etapy leczenia chemio i radioterapię przeprowadzane są przez współpracujące z nami ośrodki kliniczne  w Krakowie.