Doktor Tytus Chałubiński – lekarz, społecznik, dobroczyńca. Konferencja z okazji 200-lecia urodzin Patrona

Dnia 29. grudnia 2020 roku przypada 200. rocznica urodzin dr Tytusa Chałubińskiego, Patrona naszego Szpitala. Ideę nadania Szpitalowi Powiatowemu w Zakopanem imienia dr Tytus Chałubińskiego zainicjowała w 2004 roku Dyrektor Regina Tokarz, a Rada Powiatu Tatrzańskiego w dniu 23. października 2004 na podstawie swojej uchwały nadała mu to imię.

W związku z 200-tną rocznicą urodzin pragnęliśmy zorganizować Konferencje, w dniu 18.12.2020. w Zakopanem, w Wilii Oksza wraz z Zespołem Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem im. Tytusa Chałubińskiego. Niestety, ze względu na stan zagrożenia epidemicznego nasze wcześniejsze ustalenia i plany zostały chwilowo zawieszone. Poinformujemy Państwa o nowym terminie naszej Konferencji.

W najbliższych dniach przed „Wejściem Głównym” do naszego Szpitala zostanie otwarta wystawa plenerowa przedstawiająca postać dr Tytusa Chałubińskiego powstała we współpracy z Muzeum Tatrzańskim.

Doktor Tytus Chałubiński – lekarz, społecznik, dobroczyńca

Konferencja z okazji 200-lecia urodzin Patrona

Organizatorzy:

Szpital Powiatowy im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

W 2020 roku obchodzimy 200-tna rocznice urodzin Tytusa Chałubińskiego, patrona Muzeum Tatrzańskiego i Szpitala w Zakopanem. Pod Tatrami, w Radomiu oraz Warszawie podjęto wiele działań związanych z upamiętnieniem tej rocznicy.

Doktor Tytus Chałubiński to postać szczególna, ważna dla Polski, środowiska medycznego, historyków, ale przede wszystkim dla nas, zakopiańczyków. Pragniemy, aby nasze spotkanie było impulsem do lepszego poznania Tytusa Chałubińskiego. Człowieka o szerokich zainteresowaniach. Osobowości niezmiernie dynamicznej i otwartej na otaczający go świat. Pasjonata literatury, filozofii, różnych dziedzin sztuki.

Pragniemy, aby nasze spotkanie było również asumptem do refleksji nad pytaniami: Czy tylko Tatry łączą nas z postacią doktora Chałubińskiego? Może nadal imponują nam jego cechy charakteru i poglądy? Czy szacunek do nauki i wrażliwość na ludzkie cierpienie? Pragniemy, aby pamięć o naszym patronie nie ograniczała się  tylko do nazw instytucji, czy ulic. Chcielibyśmy, aby w tej postaci współcześni ludzie nadal odnajdywali siłę i zachętę do skutecznego działania dla dobra ogółu.

Czas spędzony na Skalnym Podhalu okazał się bardzo intensywnym okresem jego życia. Tutaj spełniał się w pracy naukowej i zawodowej, był aktywny towarzysko i społecznie. Żył i działał pod Tatrami „między dawnymi, a nowymi czasy”. Dzięki jego pracowitości wiele efektów tej aktywności przetrwało próbę czasu. Był głęboko zaangażowany w sprawy Polski i Zakopanego w okresie dramatycznych wydarzeń i trudnych wyborów. Niepodważalnym faktem jest to, że był przykładem dążenia do ideału dziewiętnastowiecznego medyka, cechującego się społeczną wrażliwością, pracą i szacunkiem dla wiedzy o świecie, wykraczającej poza zawodowe obszary.

Tytus Chałubiński medycynę uważał za sztukę, ale sztukę opartą na naukowych podstawach. Elementem szkoły doktora Chałubińskiego było współczucie choremu i zjednanie sobie jego zaufania. Uczył przyszłych adeptów sztuki lekarskiej, że relacja lekarza i pacjenta musi być szczera i bezpośrednia. Ideały te są wciąż aktualne i warto je również dzisiaj przekazywać kolejnym pokoleniom lekarzy. Losy doktora Tytus Chałubińskiego zostały w sposób trwały związane z mieszkańcami Zakopanego w 1873 roku, kiedy to epidemia cholery dotarła na Podhale. On sam z wielkim poświęceniem i zaangażowaniem walczył z chorobą.

Rok 2020 jest rokiem szczególnym nie tylko z powodu 200-tnej rocznicy urodzin Tytusa Chałubińskiego, ale również z powodu pandemii wirusa Sars-Cov-2. W okresie tym szpital jego imienia zmienił charakter, stając się szpitalem Covidowym. Rok ten przewartościował i zmienił wyobrażenia o roli i funkcji naszego szpitala.

Dr hab. n. med. Hubert Wolski
Dr n. biol. Marcin Warchałowski

10.00 – 10.30

Uroczyste otwarcie Konferencji:

Dyrektor Regina Tokarz

Dyrektor Anna Wende-Surmiak

10.30 – 10.45

1) Warszawska szkoła filozoficzno-lekarska dr Tytus Chałubińskiego – prof. dr hab. med. Jerzy Jurkiewicz

10.45-11.00

2) Kolekcje przyrodnicze Tytusa Chałubińskiego w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego – dr Marcin Warchałowski

Przerwa kawowa – 11.00-11.30

11.30-11.45