Kumulacja sezonu turystycznego – również w zakopiańskim szpitalu

Tegoroczne wakacje są rekordowe jeśli chodzi o ilość turystów jaka przyjechała na wypoczynek pod Tatry. Tłumy widać na zakopiańskich Krupówkach, na tatrzańskich szlakach i na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Szpitala Powiatowego im dr Tytusa Chałubińskiego. – U nas również widać sezon, ilość turystów automatycznie przekłada się na ilość osób które zgłaszają się do nas z różnego rodzaju dolegliwościami, chorobami i urazami – wylicza dr Małgorzata Czaplińska wicedyrektor zakopiańskiego szpitala.

– Od 20 czerwca do końca lipca łącznie pomocy medycznej udzieliliśmy 2084 pacjentom, z czego urazy to około 1200 przypadków.  Głównie są to efekty zdarzeń lub nawet wypadków podczas wypraw turystycznych lub innej aktywności sportowej. Niestety ciągle też trafiają do nas osoby z urazami po różnego rodzaju zdarzeniach pod wpływem alkoholu, zabawy wtedy często źle się kończą.  Turyści z różnego rodzaju urazami często zwożeni są z Tatr przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i potem przejmują ich karetki pogotowia – to około 1/3 liczby wszystkich pacjentów, reszta zgłasza się sama do placówki – tutaj w transporcie zazwyczaj pomagają najbliżsi.

Dyrekcja Szpitala Powiatowego im dr Tytusa Chałubińskiego podkreśla że jest wyjątkową placówką – udziela pomocy medycznej nie tylko stałym mieszkańcom ale w dużej części osobom przyjezdnym. Trzeba też pamiętać, że już od kilku lat w Zakopanem i okolicach nie ma czegoś takiego jak martwy sezon, ruch turystyczny jest już przez cały rok. Co ważne podkreślenia ciągle też przez pacjentów nadużywane jest wzywanie karetek czy też zgłaszanie się zamiast do lekarza rodzinnego, bezpośrednio na Szpitalny Oddział Ratunkowy.

– Jeszcze raz przypominam: Pogotowie Ratunkowe wzywa się w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia – podkreśla wicedyrektor Małgorzata Czaplińska. – Może warto dodać słowo: bezpośredniego zagrożenia, bowiem często na SOR zgłaszają się osoby z przeziębieniem, lekkim zatruciem pokarmowym lub gorączką. Z błahych powodów wzywane są też karetki pogotowia chociaż tutaj to zawsze dyspozytor podejmuje ostateczną decyzję. W sytuacji gdy zachorujemy w czasie wypoczynku skorzystajmy z pomocy lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej.