Przed długim weeekendem

Ważne informacje dla Pacjentów naszego Szpitala

Przed nami długi majowy weekend – pod Tatrami spodziewanych jest kilkadziesiąt tysięcy turystów. A to automatycznie oznacza, że część majówkowych gości z różnych powodów będzie musiała skorzystać z pomocy medycznej. Najczęściej pacjenci zgłaszają się na Szpitalny Oddział Ratunkowy, tymczasem trzeba pamiętać, że jest to miejsce gdzie powinni trafiać pacjenci w stanie zagrożenia życia lub zdrowia. W każdym innych przypadku powinniśmy zgłosić się do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej.  Ważne jest również to, aby wybierając się na kilkudniowy urlop zabrać ze sobą dowód tożsamości oraz, w przypadku osób przewlekle chorych, zaświadczenie o leczeniu. Bez tego, zgodnie z zaleceniami NFZ,lekarze nie mogą wystawiać recept ze zniżką. A w przypadku pełnej odpłatności, wiele leków jest bardzo drogich. Warto o tym pamiętać. 

Kto powinien zgłaszać się do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej

Od dawna utarło się, że prawie każda osoba potrzebująca pomocy medycznej, kierując się do Szpitala, zgłasza się bezpośrednio do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W przypadku naszej placówki dotyczy to szczególnie turystów, którzy zachorowali przebywając na wypoczynku. Tymczasem – co jest bardzo ważne – SOR to miejsce, gdzie powinny trafiać nagłe przypadki. Dotyczy to objawów, w których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że zagrożone jest życie lub zdrowie chorego. W każdym innym razie powinniśmy zwrócić się do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, mającej siedzibę w Przychodni, która działa przy naszym Szpitalu. - Do nas powinni się zgłaszać Pacjenci z podstawowymi zachorowaniami – tłumaczy lekarz Jerzy Toczek kierownik Lecznictwa Ambulatoryjnego, Specjalistycznego i Podstawowego, przy Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. - Chodzi o wszelkiego rodzaju infekcje, przeziębienia, drobne dolegliwości związane z wysiłkiem fizycznym. Do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z kolei powinny trafiać poważniejsze urazy jak złamania, schorzenia układu krążenia, zwłaszcza przy takich objawach jak pieczenie i bóle za mostkiem, również osoby które mają nagłe pogorszenie stanu zdrowia a są leczone na nadciśnienie tętnicze. I w takich wypadkach należy się zgłaszać do SOR.

Jak trwoga to... do SOR

Nadal bardzo często zdarza się, że pacjenci bez względu na dolegliwości i objawy zgłaszają się bezpośrednio do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, oczekując dodatkowo szybkiej i natychmiastowej pomocy, często w sytuacji gdy są tylko przeziębieni. Co ciekawe – takie zachowania najczęściej zdarzają się u osób z dużych miast. - Ludzie z mniejszych miejscowości, wychowani w trudnych warunkach, zazwyczaj do swoich dolegliwości podchodzą z dystansem - tłumaczy lekarz Jerzy Toczek - Z kolei ci, z dużych miast często zgłaszają się do SOR nawet z bardzo banalnymi schorzeniami. Tu zdarzają się osoby, które uważają, że nawet z katarem należy natychmiast oczekiwać pomocy w SOR.

Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej przy Szpitalu

Lekarze z Przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej przy Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem przyjmują Pacjentów w godzinach od 8.00 do 18.00. Z oferowanej pomocy medycznej mogą korzystać zarówno mieszkańcy naszego powiatu, jak i turyści. W pozostałych godzinach oraz w święta można skorzystać z pomocy lekarskiej w ramach Całodobowej Opieki Zdrowotnej. - W czasie najbliższego weekendu przychodnia POZ będzie normalnie pracować 2 maja, w pozostałym czasie też przyjmujemy pacjentów – działa bowiem przy naszym szpitalu Całodobowa Opieka Zdrowotna – przypomina lekarz Jerzy Toczek.- Warto też zaznaczyć, że udzielamy pomocy zarówno osobom dorosłym jak i dzieciom.

Pamiętajmy, aby mieć ze sobą dowód tożsamości

Bez względu na nasz wiek, zgodnie z wymogami Narodowego Funduszu Zdrowia, zgłaszając się do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej powinniśmy mieć ze sobą dokument, w którym zapisano nasz numer PESEL. - Jest to warunek konieczny do tego, aby otrzymać bezpłatną pomoc medyczną - tłumaczy lekarz Jerzy Toczek. - Jeśli chodzi o dzieci to wystarczy, gdy jedno z rodziców ma dokument, o którym mowa wyżej i zna numer PESEL swojego dziecka. Potrzebne jest to, aby zgodnie z wymogami NFZ sprawdzić w bazie danych czy osoba ma uprawnienia do bezpłatnych świadczeń lekarskich. Dorośli powinni mieć ze sobą dowód osobisty albo np. paszport.

Ważne dla osób przewlekle chorych

Jeśli chorujemy przewlekle i zgłaszamy się do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub Opieki Całodobowej ważne jest, aby posiadać przy sobie dokument, który będzie potwierdzał, że leczymy się na określone schorzenie. - Może to być wypis ze szpitala, albo zaświadczenie od lekarza specjalisty, ewentualnie wpis do książeczki potwierdzający leczenie choroby przewlekłej. Są to więc np. książeczka diabetyka czy też wypis ze szpitala z zaleceniem zażywania konkretnych leków. Jest to podstawa i warunek dla lekarza, aby wypisywać leki refundowane, a trzeba pamiętać, że w przypadku chorób przewlekłych ceny leków są bardzo wysokie. Niestety zdarza się, że pacjenci przyjeżdżając na wypoczynek, zapominają zabrać niezbędnych leków. Zgłaszając się do lekarza po receptę są zaskoczeni, że bez niezbędnych dokumentów nie mogą liczyć na refundację. Warto, więc o tym pamiętać.