Ważne informacja dla wypoczywających pod Tatrami

Ważne informacje dla osób wypoczywających pod Tatrami

Rozpoczął się właśnie letni sezon turystyczny. Od początku lipca  w miejscowościach Powiatu Tatrzańskiego przebywa właśnie na wypoczynku wiele rodzin jak i zorganizowanych grup dzieci i młodzieży. I właśnie tutaj mamy dla nich  ważne informacje. Warto ten mini poradnik wyciąć, powiesić na ścianie lub schować tak, aby wiedzieć jak postępować w sytuacji, gdy któreś z dzieci będzie wymagać pomocy medycznej.

Gdzie więc powinniśmy się zgłosić? Jakie objawy kwalifikują nas do wezwania pogotowia? Kto udzieli nam pomocy w sytuacji gdy na wypoczynku złapie nas grypa, zatrucie pokarmowe lub inna przypadłość, która zdarza się w najmniej oczekiwanych momentach? Oto najważniejsze informacje.

1. Przy Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem działa Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Tutaj możemy zgłaszać się w sytuacji gdy zachorujemy, nabawimy się infekcji, mamy gorączkę i wymagamy pomocy medycznej. Każda osoba zostanie tutaj przyjęta – tak dorosła jak i dziecko. Dotyczy to rodzin przebywających na indywidualnym wypoczynku jak i uczestników zorganizowanych kolonii.

Już od początku lipca obserwujemy większą ilość pacjentów, szczególnie dzieci i młodzieży z kolonii – przyznaje lekarz medycyny Jerzy Toczek kierownik Lecznictwa Ambulatoryjnego, Specjalistycznego i Podstawowego. - W naszym regionie przebywa teraz spora liczba grup kolonijnych i niestety większość z nich nie ma u siebie lekarza czy nawet pielęgniarki. I z każdym problemem zgłaszają się po pomoc medyczną do nas i zawsze ją otrzymują. Sporo jest ostatnio osób z kleszczami – po dość łagodnej zimie jest to zauważalne zjawisko, że tego typu zdarzeń jest więcej niż w latach poprzednich. Oczywiście udzielana przez nas pomoc medyczna jest bezpłatna w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

2.  Jeśli zgłaszamy się z dzieckiem do Poradni POZ pamiętajmy o niezbędnych dokumentach. Opiekunowie dzieci na zorganizowanych wypoczynku powinni posiadać prawidłowo wypełnione karty kolonijne – gdzie znajduje się m.in. numer Pesel dziecka jak i adres: jego miejsce zamieszkania. Oczywiście najlepiej jest jeśli dziecko posiada dokument tożsamości ze zdjęciem, ale karta kolonijna jest również akceptowana. Rodzice dziecka również powinni móc udokumentować personalia dziecka z którym zgłaszają się po pomoc.

Żadnego dziecka, które wymaga pomocy medycznej nie odeślemy bez jej udzielenia – zapewnia lekarz medycyny Jerzy Toczek kierownik Lecznictwa Ambulatoryjnego, Specjalistycznego i Podstawowego. - Chodzi o to, aby szybko i sprawnie potwierdzić, że mały pacjent jest objęty ubezpieczeniem. Karta kolonijna jest również bardzo przydatna dla lekarza, zawiera bowiem informacje o chorobach przewlekłych czy alergiach na które cierpi konkretne dziecko. To znacznie ułatwia postawienie szybko właściwej diagnozy.

3. Jeśli musisz skorzystać z Przychodni Podstawowej Opieki Medycznej przy Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem nie musisz wcześniej rejestrować się telefonicznie. Wystarczy po prostu przyjechać i zarejestrować się na miejscu – pacjenci przyjmowani są na bieżąco. Jeśli nie wiemy gdzie się zgłosić – zapytajmy o to personel – zostaniemy skierowani w odpowiednie miejsce.

4. Jeśli zachorowaliśmy wieczorem lub w nocy – zgłaszamy się bezpośrednio do głównego budynku Szpitala na recepcję Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. To jest miejsce gdzie kwalifikowany personel medyczny po zebraniu wywiadu  skieruj enas  albo na SOR albo właśnie do lekarza Opieki Całodobowej. Tutaj pomoc medyczna udzielana jest tak osobom dorosłym jak i dzieciom. W szpitalu dyżuruje bowiem również lekarz pediatra.

- Każdego turystę, która wymaga pomocy medycznej traktujemy tak samo jak zarejestrowanych u nas pacjentów – podkreśla lekarz medycyny Jerzy Toczek kierownik Lecznictwa Ambulatoryjnego, Specjalistycznego i Podstawowego. - Zawsze więc, jeśli potrzebujemy pomocy lekarskiej można się do nas zgłosić. Dotyczy to osób dorosłych jak i dzieci bez względu na porę dnia.

5. Kiedy możemy wezwać Pogotowie Ratunkowe? Tylko w sytuacjach nagłych stanów zagrożenia zdrowia lub życia. Pamiętajmy, że zwykłe zachorowania to zadanie lekarza rodzinnego i tutaj wezwanie pogotowia ratunkowego jest naganne. Wzywamy więc pogotowie m.in. gdy odczuwamy silny ból w klatece piersiowej, ostrą duszność, gwałtowny ból brzucha, przy ataku padaczki czy nagłych, poważnych urazów.

- Nie wzywajmy karetki gdy po prostu czujemy się gorzej od kilku dni – apeluje Alli Issa Darwich kierujący Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. - Bezsenność czy grypa lub angina też nie jest powodem do wezwania pogotowia. Pamiętajmy, że wezwana do banalnego przypadku „erka” może być w tym czasie potrzebna do wezwania do sytuacji w której chodzi o ludzkie życia i każda stracona minuta może zdecydować o czyimś życiu.