Ważne informacje dla naszych Pacjentów - o tym warto zawsze pamiętać i wiedzieć.

Przed nami sezon turystyczny – ważne informacje dla Pacjentów

Już niebawem czeka nas sezon turystyczny – z każdym miesiącem pod Tatry przyjeżdżać będzie coraz więcej turystów.  I na pewno część z nich z różnych powodów będzie wymagać pomocy medycznej. I właśnie dla nich przygotowaliśmy praktyczne informacje, które w takich sytuacjach na pewno będą pomocne.

Rozmowa z dr Jerzym Toczkiem kierownikiem Przychodni Specjalistycznych przy Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

-      Przed nami tzw. sezon i sporo turystów w różnym czasie odwiedzi nasz teren. Część z nich na pewno będzie wymagać pomocy medycznej – przypomnijmy więc, gdzie powinniśmy się zgłaszać z określonymi dolegliwościami.

-      Zacznijmy może od dolegliwości podstawowych. Mam tu na myśli: temperaturę, pobolewania brzucha, niestrawność, bóle głowy czy wysypka, tutaj Pacjent powinien zgłosić się do tzw. Opieki Całodobowej. W naszym Szpitalu jest o tyle szczęśliwie, że w zasadzie obok siebie działa właśnie Opieka Całodobowa i Szpitalny Oddział Ratunkowy. W sytuacji więc gdy lekarz z Opieki Całodobowej podejrzewa jakieś poważniejsze schorzenia, może Pacjenta od razu skierować na Szpitalny Oddział Ratunkowy, gdzie uzyska niezbędną pomoc.

-      Bardzo ważną informacją jest fakt, że w Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem działa nazwijmy to wspólna rejestracja: na SOR jak i do lekarza Opieki Całodobowej.

-      Podkreślmy: to w naszym przypadku znacznie upraszcza sprawę jeśli chodzi o Pacjentów. Ci zgłaszają się do Rejestracji przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i tam zapada decyzja – czy osoba wymagająca pomocy medycznej trafi na SOR czy właśnie do lekarza Opieki Całodobowej. Gdy Pacjent zgłasza się do Rejestracji, udziela informacji o dolegliwościach czy niepokojących go objawach. I tam na miejscu ratownik medyczny odpowiednio go kwalifikuje i kieruje w jedno lub drugie miejsce. Taka więc wspólna rejestracja jest dużym ułatwieniem dla osób, które zgłaszają się do nas po pomoc medyczną.

-      Przy naszym szpitalu przyjmują również tzw. Lekarze Rodzinni. I tu również możemy uzyskać pomoc medyczną.

-      Tak, przypomnę, że gabinety lekarzy rodzinnych czynne są od poniedziałku do piątku od 8.00 do 18.00. Poza tym terminem cały czas możemy u nas uzyskać pomoc lekarską w ramach właśnie wspomnianej już Opieki Całodobowej. Tutaj jedna zasadnicza uwaga – pamiętajmy, aby zgłaszając się posiadać dowód osobisty – to pozwala szybko i sprawnie potwierdzić, że dana osoba jest ubezpieczona. W naszym przypadku: gabinety POZ, lekarze Opieki Całodobowej oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy znajdują się blisko siebie – to naprawdę powoduje, że każda zgłaszająca się do nas osoba może liczyć na szybką, fachową pomoc medyczną.

-      Przed nami długi weekend za oknami robi się coraz cieplej i już w nasłonecznionych miejscach można się natknąć na żmiję. Przypomnijmy: jak postępować w sytuacji gdy zostaniemy ukąszeni przez żmiję.

-      To zagrożenie powraca i zaczyna się właśnie mniej więcej o tej porze roku, gdy gady wygrzewają się na kamieniach w słońcu. I zawsze wtedy może dojść do ukąszenia, najczęściej w kończyny dolne. Najważniejsze jest tutaj w razie ukąszenia, aby ograniczyć dopływu krwi żylnej z części dystalnych do centralnego systemu krążenia. Trzeba więc rejon  powyżej miejsca ukąszenia ucisnąć. Jeśli ktoś jest obok nas – warto spróbować usunąć choćby część jadu, który wycieka z miejsca ukąszenia albo znajduje się właśnie w okolicach samej rany. Można ją przemyć, w skrajnych sytuacjach spróbować odessać i potem wypluć jad, a samo miejsce zabezpieczyć suchym opatrunkiem. Wtedy będzie on dalej chłonął ewentualny jad wydzielający się z miejsca ukąszenia. Co jednak najważniejsze: zaraz po wstępnym zaopatrzeniu należy szybko udać się do szpitala. Zawsze przy ukąszeniu przez żmiję niezbędna jest konsultacja lekarska oraz podanie anatoksyny przeciw danemu jadowi. Uczulam, że bez właśnie takiego postępowania konsekwencje ukąszenia przez żmiję mogą być dla naszego zdrowia bardzo niebezpieczne.