Rehabilitacja Ambulatoryjna

Rozmowa z mgr Joanną Skupień kierownik Działu Fizjoterapii Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

 • W ostatnim czasie w Dziale Fizjoterapii można zauważyć wiele zmian. Znajdujemy się w odnowionych pomieszczeniach pomiędzy nowoczesnymi urządzeniami. Proszę powiedzieć jak było to możliwe?

 • Nasz szpital w ostatnich latach jest systematycznie modernizowany – cieszymy się, że po remontach oddziałów szpitalnych Pani Dyrektor Regina Tokarz zdecydowała że przyszedł czas na fizjoterapię. Nasz dział przeszedł gruntowny remont, zwiększyliśmy znacznie powierzchnię sali gimnastycznej i gabinetu masażu. Łączny koszt remontu to 70 tysięcy złotych z budżetu szpitala. Zakupiliśmy wiele nowoczesnych urządzeń korzystając z programu Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Dzięki temu mamy m.in. na nowej sali gimnastycznej ergometry rowerowe, orbitrek, steper czy fizjotek do ćwiczeń biernych kończyny górnej jak i wiele innych przyrządów. Zakupiliśmy również nowoczesne aparaty do fizykoterapii. W tym roku mamy również możliwość wykonywania zabiegów krioterapii czyli leczenia przy pomocy niskich temperatur. I co ważne są to zabiegi refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia - nasi pacjenci mogą więc korzystać z nich bezpłatnie. Łączny koszt zakupów to 125 tysięcy złotych z czego PFRON sfinansował nam 40 procent. Korzystają z tego pacjenci którzy są rehabilitowani w lepszych warunkach. Również i nam fizjoterapeutom pracuje się lepiej.

 • Proszę powiedzieć kto zgłasza się do Państwa na rehabilitację ambulatoryjną?

 • Na zabiegi fizjoterapeutyczne zgłaszają się pacjenci ze skierowaniem od lekarza rodzinnego, z poradni specjalistycznych: ortopedycznej, neurologicznej, reumatologicznej oraz poradni rehabilitacyjnej funkcjonującej również w naszym dziale.

 • Jakie zabiegi mogą być zlecane tym pacjentom i jaki jest okres oczekiwania na zabiegi.

 • Oferujemy zabiegi z zakresu: elektroterapii, magnetoterapii, laseroterapii, światłolecznictwa, krioterapii, hydroterapii, masażu klasycznego i limfatycznego oraz kinezyterapii – czyli leczenia ruchem. Okres oczekiwania, w zależności od rodzaju zabiegu, wynosi od dwóch do pięciu tygodni.

 • Rozumiem więc, że często dzięki zabiegom u Państwa pacjenci ze schorzeniami narządu ruchu poprawiają swój stan zdrowia i automatycznie swój komfort życia.

 • Tak, trafiają do nas osoby głównie z chorobami narządu ruchu. Intensywne zabiegi rehabilitacyjne naprawdę znacznie poprawiają sprawność osoby chorej i jej samodzielność w codziennym życiu. W naszym szpitalu funkcjonuje również Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej gdzie są usprawniani pacjenci po zawałach serca oraz zabiegach kardiochirurgicznych.

 • Warto podkreślić, że pacjenci są cały czas pod opieką wykwalifikowanej kadry.

 • Wszyscy fizjoterapeuci pracujący w naszym dziale posiadają wymagane kwalifikacje oraz wieloletnie doświadczenie w zawodzie. Dzięki doskonaleniu swoich kompetencji przez pracowników mogą oni wykonywać zabiegi specjalistycznymi metodami: PNF oraz McKenzie.

 • W jakim czasie mogą pacjenci korzystać z zabiegów.

 • Nasz dział Fizjoterapii jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 18.00. Tak więc każdy pacjent, również pracujący, może korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Tak jak już mówiłam w naszym dziale funkcjonuje Poradnia Rehabilitacyjna gdzie przyjmuje lekarz specjalista rehabilitacji chorób narządu ruch, dwa razy w tygodniu: w poniedziałki i wtorki. Zapraszamy do korzystania z naszych usług.

 • Dziękuję za rozmowę.